Politike

Raporti vjetor, zyra e OSBE-së për Borchardt: Ishte korrekt, lufta kundër korrupsionit dhe krimit ka përparësi në Shqipëri

Gjithashtu, OSBE-ja thekson se prioritet në Shqipëri i është kuhstuar luftës ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar.
Featured image of article: Raporti vjetor, zyra e OSBE-së për Borchardt: Ishte korrekt, lufta kundër korrupsionit dhe krimit ka përparësi në Shqipëri OSBE në Shqipëri

TIRANË– Zyra e OSBE-së në Vjenë ka paraqitur raportin vjetor ku bëjnë pjesë angazhimet e ndërmarra nga përfaqësuesi i tyre në Shqipëri  Bernd Borchardt.

Në një njoftim zyrtar, zyra e OSBE-së shkruan se Borchardt ka pasur një qëndrim korrekt në lidhje me reformat që ky institucion ndërkombëtar kërkon të ndërmerren në Shqipëri.

Gjithashtu, OSBE-ja thekson se prioritet në Shqipëri i është kuhstuar luftës ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar.

“Ne ishim të kënaqur që Komisioni parlamentar ad hoc për Reformën Zgjedhore ka tërhequr rekomandimet e ODIHR-së ndërsa kërkon të përmirësojë sistemin zgjedhor. Shqipëria dha një shembull për Shtetet e tjera pjesëmarrëse duke përfshirë këshillat e OSBE-së në politikën e brendshme, dhe ne presim që Shqipëria të vazhdojë të japë një shembull, pasi kryeson Kryesinë e OSBE-së për vitin 2020,”- shkruhet ndër të tjera në njoftim.

Njoftimi i Zyrës së OSBE-së në Vjenë:

Faleminderit, Ambasadori Borchardt, për prezantimin tuaj sot dhe prezantimin tuaj joformal dje. Për më shumë se njëzet vjet, Prania e OSBE-së në Shqipëri ka qenë e domosdoshme për përparimin e Shqipërisë në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, reformimit të gjyqësorit dhe mbështetjes së të drejtave të njeriut dhe lirive themelore. Ne e vlerësojmë raportin tuaj në kohë, i cili u paraqit i  detajuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ne e lavdërojmë punën e Prezencës duke mbështetur përpjekjet e reformës demokratike të Shqipërisë, veçanërisht në mes të një sfondi të brendshëm të polarizimit politik. Në përputhje me parimet dhe angazhimet e OSBE-së, ne besojmë se është e rëndësishme të mbështesni angazhimin politik të individëve dhe të drejtën e tyre për tubim paqësor.

Shtetet e Bashkuara besojnë se Prezenca ka një mundësi unike për të bashkuar politikanë dhe liderë mendimesh në Shqipëri për të arritur një reformë të rëndësishme zgjedhore. Ne ishim të kënaqur që Komisioni parlamentar ad hoc për Reformën Zgjedhore ka tërhequr rekomandimet e ODIHR-së ndërsa kërkon të përmirësojë sistemin zgjedhor. Shqipëria dha një shembull për Shtetet e tjera pjesëmarrëse duke përfshirë këshillat e OSBE-së në politikën e brendshme, dhe ne presim që Shqipëria të vazhdojë të japë një shembull, pasi kryeson Kryesinë e OSBE-së për vitin 2020.

Borchardt është ambasadori të cilin Presidenti Ilir Meta e shpalli non-grata dhe të padëshirueshëm në zyrën e tij. Sipas Metës, Borchardt ka vuri në diskutim Dekretin e Presidentit për zgjedhjet vendore në Shqipëri në qershor 2019 dhe që i tregoi publikisht gishtin e mesit qytetareve shqiptare, teksa protestonin lirimin e protestuesve të Unazës së Re, e bëjnë atë të padëshirueshem.

Vetë ambasadori është shprehur se atë natë protestues ishin vetëm burra dhe se e kishin terrorizuar. Gjithashtu në një reagim të mëvonshëm ai u kërkoi gazetarëve që ta linin të qetë.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment