Ekonomi

Raporti për kreditë problematike, Shqipëria me shifra ‘rekord’ në rajon, Serbia më e përmirësuara

Shqipëria regjistroi raportin më të lartë të kredive me probleme në rajonin e Evropës Qendrore.
Featured image of article: Raporti për kreditë problematike, Shqipëria me shifra ‘rekord’ në rajon, Serbia më e përmirësuara Foto ilustruese

Shqipëria regjistroi raportin më të lartë të kredive me probleme në sektorit bankar mes 17 vendeve në Evropën Qendrore, Lindore dhe Juglindore.

Vendi ynë ra me 1.9 pikë nga përqindja e vitit të mëparshëm, ku edhe shënonte 12.9%. Raporti është përllogaritur në 12 muaj duke nisur nga shtatori 2018.

Raporti për kreditë me probleme

Vetëm dy vende mbesin mbi pragun prej 10% në CESEE, ato janë Shqipëria me 12.9% dhe Kroacia me 10.2%.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë Serbia regjistroi përmirësimin më të madh në raport duke u ulur me 5.8 pikë në përqindjeje. Të gjithë vendet kanë shënuar rënie përveç Letonisë dhe Estonisë përgjatë kohës kur është përllogaritur raporti.

(k.m./dosja.al)

Shto Koment