KRYESORET
Politike

RAPORTI! KE shtron faktorët që ndikojnë në integrimin e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut në BE, si ndikuan zgjed

10 Maj 2021, 16:36 Nga DOSJA
RAPORTI! KE shtron faktorët që ndikojnë në integrimin e

BRUKSELDosja.al ka zbardhur RAPORTIN e KE-së në lidhje me çështjen e integrimit të Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut në Bashkimit Europian. Në total janë tre paragrafë që shkruajnë për këtë çështje teksa përcaktojnë faktorët që do të ndikojnë në këtë proces.

“Faktorët kryesorë janë: mungesa e faktorëve vendimtarë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut pas vendimit të Këshillit të Marsit 2020 për të hapur negociatat e pranimit; ritmi i ngadaltë i përparimit në rrugën e BE-së në Serbi dhe Mal të Zi, në zbatimin e përparësive kryesore për Bosnjën dhe Hercegovinën dhe të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit në Kosovë; dhe pasiguria në lidhje me Dialogun Beograd-Prishtinë. Një perceptim i dorëzimit të vonuar të vaksinave anti–COVID në BE5 ka ushqyer më tej një valë zhgënjimi,”- shkruhet në njërin paragraph.

Në paragrafin e dytë flitet për zgjedhjet. Në këto rreshta thuhet se BE dhe shtetet anëtare duhet së bashku të bëjnë presion për përshpejtimin e reformave të lidhura me të, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit, si dhe për bashkëpunim rajonal gjithëpërfshirës.

“2021 është një vit që ofron perspektiva të mira për progres konkret dhe domethënës: katër nga gjashtë partnerët e Ballkanit Perëndimor zhvilluan zgjedhje parlamentare përgjatë 10 muajve të fundit dhe Shqipëria. Gjithashtu me parlamentet dhe qeveritë e sapo zgjedhura, BE dhe shtetet anëtare duhet së bashku të bëjnë presion për përshpejtimin e reformave të lidhura me BE-në, veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit, si dhe për bashkëpunim rajonal gjithëpërfshirës dhe rimëkëmbje të qëndrueshme ekonomike, për ta mbajtur rajonin në rrugën strategjike të BE-së,”- thuhet ndër të tjera.

Në paragrafin e tretë shkruhet se për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, procesi i pranimit në BE ka dhënë nxitjen më të fortë për reformat dhe rrjedhimisht ka sjellë më shumë demokraci, stabilitet dhe prosperitet për qytetarët përkatës.

Për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, procesi i pranimit në BE ka dhënë nxitjen më të fortë për reformat dhe rrjedhimisht ka sjellë më shumë demokraci, stabilitet dhe prosperitet për qytetarët përkatës. Tani është e rëndësishme që negociatat e pranimit të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të shkojnë përpara, së bashku me ruajtjen e vrullit të reformave në të dy vendet,”– thuhet aty.

LAJM KRYESOR: RAPORTI! Mblidhen në Bruksel ministrat e jashtëm të BE-së, Borrell: Është koha t’i ofrojmë rajonit një perspektivë të mirë. Këshilli: Nisja e negociatave është thelbësore. Cramon: Në Kosovë s’na lejon nacionalizmi. Zaev: Të gatshëm për dialog

(f.m/Dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar