KRYESORET
Bota

Raporti i OKB-së: Në burgjet e Koresë Veriore ka torturë dhe punë të detyrueshme

2 Shkurt 2021, 13:38 Nga DOSJA
Raporti i OKB-së: Në burgjet e Koresë Veriore ka torturë dhe

NEW YORK– Tortura dhe puna e detyruar janë të përhapura në burgjet e Koresë së Veriut, duke arritur në krime kundër njerëzimit, tha të martën zyra e KB për të drejtat e njeriut, ndërsa administrata e Biden po mendon për sanksione të reja mbi programin bërthamor të Pyongyang.

Raporti i lëshuar shtatë vjet pas një hetimi historik të KB zbuloi se krimet kundër njerëzimit po kryheshin në kampet e burgjeve politike të drejtuara nga forcat e sigurisë ende vazhdojnë, megjithëse informacioni është më i pakët.

“Jo vetëm që mbizotëron mosndëshkimi, por shkeljet e të drejtave të njeriut që mund të përbëjnë krime kundër njerëzimit vazhdojnë të kryhen,”– tha në një deklaratë Michelle Bachelet, Komisioneri i Lartë i KB për të Drejtat e Njeriut.

Ajo u bëri thirrje fuqive botërore të ndjekin drejtësinë dhe të parandalojnë shkeljet e mëtejshme. Raporti bëri thirrje që Këshilli i Sigurimit i KB të referojë Republikën Popullore Demokratike të Koresë në Gjykatën Penale Ndërkombëtare për ndjekje penale ose të krijojë një gjykatë ad hoc.

“Përgjegjësia për shkeljet e rënda të të drejtave të njeriut dhe krimet e vazhdueshme kundër njerëzimit nuk duhet të jetë një konsideratë dytësore për të sjellë Korenë e Veriut në tryezën e negociatave,”– i tha Reuters zëdhënësja e të drejtave të njeriut të KB Ravina Shamdasani.

Sekretari i SHBA-së Antony Blinken, duke folur në NBC News të Hënën, tha se sanksionet shtesë mund të përdoren kundër Koresë së Veriut në koordinim me aleatët e SH.B.A.-së si një mënyrë drejt denuklearizimit të Gadishullit të ndarë. Mjetet e tjera përfshijnë stimuj të paspecifikuar diplomatikë, tha ai.

Koreja e Veriut mohon ekzistencën e kampeve të burgjeve politike dhe Korrikun e kaluar denoncoi Britaninë për njoftimin e sanksioneve kundër dy organizatave që qeveria britanike ka thënë se janë përfshirë në punë të detyruar, tortura dhe vrasje në kampe.

Raporti i KB, duke cituar intervista me ish-të burgosurit, tha se ai vazhdoi të merrte llogari të qëndrueshme dhe të besueshme të shkaktimit sistematik të dhimbjes së rëndë fizike dhe mendore ose vuajtjes mbi të burgosurit, përmes shkaktimit të rrahjeve, pozicioneve të stresit dhe urisë në vendet e paraburgimit.

Kjo rikonfirmoi gjetjet e vitit 2014 të hetimit të KB, të udhëhequr nga ish gjyqtari Australian Michael Kirby, dhe tregon se krimi kundër njerëzimit i torturës vazhdon të ndodhë në sistemin e zakonshëm të burgjeve. Puna e detyruar, e cila mund të përbëjë krimin kundër njerëzimit të skllavërimit vazhdon gjithashtu në burgje.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!