Politike

Rama zbulon refuzimin që Bjellorusia i bëri OSBE-së: Oferta u hodh poshtë, mund të kishte qënë mundësi e mirë

VIDEO
Edi Rama zbuloi ditën e sotme se Bjellorusia ka refuzuar kërkesën e tyre për të qënë pjesë e OSBE-s.
Featured image of article: Rama zbulon refuzimin që Bjellorusia i bëri OSBE-së: Oferta u hodh poshtë, mund të kishte qënë mundësi e mirë Edi Rama

TIRANË– Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës që mbajti para anëtarve të OSBE-së, online për shkak të pandemisë u shpreh se i kanë kërkuar Bjellorusisë që ta ndihmonte për lehtësimin e konflikteve mirëpo oferta e tyre është refuzuar.

Rama tha se do ishte një mundësi e mirë nëse ky shtet do bëhej pjesë e organizatës mirëpo do të vazhdojnë sërish të përballen me to për të marrë një përgjigje pozitive.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al


“Nuk mund të lëmë pa përmendur dhe luftën në Nagorno Karabak. Fatmirësisht këto luftime kanë pushuar. Ky vit na ka bërë të shohim zhvillime të tjera që na kanë sjellë vështirësi. Gjatë 4 muajve të shkuar sa i takon të shkeljes së drejtave të njeriut përsa i përket luftimeve në Bjellorusi. Ne ofruam ndihmën tonë për të ndërmjetësuar një zgjidhje por që fatkeqësisht na u refuzua. Sërish dua të theksoj atë mesazh të rëndësishëm, OSBE mbeti stacioni i fundit. Kjo tregon se në këtë hapësirë të madhe të OSBE-së, na duhet të përqëndrohemi në fuqizimin e OSBE-së dhe për ta bërë këtë organizatë për të ndihmuar vendet anëtare” – tha Rama.

(A.B)/Dosja.al

Shto Koment