Politike

Rama zbardh takimin me Clinton, flet për Kosovën: Po mbahen peng nga miqtë e tyre, me Millosheviçin lëviznin lirshëm

Teksa theksoi se Kosova po trajtohet në mënyrë të padrejtë, Rama u shpreh se ata lëviznin lirshëm në kohën e Millosheviccit ndërsa sot po mbahen ‘peng’ me mos liberalizimin e vizave.

TIRANË– Kryeministri Edi Rama ka zbardhur sot detaje nga takimi me ish presidentin e SHBA-së Bill Clinton, gjatë ceremonisë së varrimit të Zhak Shirak në Paris. Teksa mori pjesë në ‘Ministerialin e Drejtësisë’ që është mbajtur sot në Shqipëri për të dytin vit radhazi, Rama foli edhe për Kosovën.

Teksa theksoi se Kosova po trajtohet në mënyrë të padrejtë, Rama u shpreh se ata lëviznin lirshëm në kohën e Millosheviccit ndërsa sot po mbahen ‘peng’ me mos liberalizimin e vizave.

Pata një takim me ish-presidentin Bill Clinton gjatë varrimit të Zhak Shirak. Një bisedë vërtet e këndshme, ku unë ndava me të idenë time që në këtë rajon të botës, ne kemi të vetmin vendodhje, vend ku mund të shihet politika e jashtme e SHBA në dritën e saj më të mire.

Në vende të tjera bombat s’kanë sjellë stabilitet apo paqe, e nuk kanë sjellë as bashkëpunimin rajonal.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Natyrisht që synimi ishte i njëjtë, forcat që bombarduan ishin të njëjta, por pse ky dallim, cfarë e dallon këtë rajon, nga Iraku apo zona të tjera të botës, pra cfarë e bën të dallueshme qëndrimin e një 18 vjecari në Tiranë, Prishtinë, Beograd, apo Shkup nga një 20 vjecar në Mosul?

Për një 20- vjeçar në këtë rajon Perëndimi është në prag të derës dhe për shqiptarët sicc e dëgjova nga të dhënat që na dha zonja Bregu. Për Kosovën është duke u ulur optimizmi dhe mbështetja pasi Kosova po trajtohet në mënyrë të padrejtë i është vënë veto për liberalizmin e vizave. Dy milionë veta që gjatë diktaturës së tyre kishin mundësi të lëviznin në mënyrë të lirë, me Milloshevicin mundeshin ndërsa me miq që i ccliruan nuk munden,”– tha Rama ndër të tjera.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment