Politike

Rama: Nuk i kemi lënë vetëm qytetarët! Gjysma e mandatit ka qenë luftë, kush gjykon mos të harrojë se ka qënë kohë e jashtëzakonshme

VIDEO
Rama tha se sot bizneset paguajnë zero tatim, ndërsa Evropa sipas tij, i ka më të larta taksat. 
Featured image of article: Rama: Nuk i kemi lënë vetëm qytetarët! Gjysma e mandatit ka qenë luftë, kush gjykon mos të harrojë se ka qënë kohë e jashtëzakonshme Edi Rama

TIRANE- Kryeministri Edi Rama iu ka shpjeguar sot qytetarëve se qeveria nuk i ka lënë vetëm, por situata e krijuar me tërmetin dhe pandeminë e ka kthyer gjysmën e mandatit në një luftë. Rama tha se sot bizneset paguajnë zero tatim, ndërsa Evropa sipas tij, i ka më të larta taksat.


PJESË NGA FJALA E RAMËS:

Gjithsesi ne jemi përballur më fort, me kurajo, vullnet dhe angazhim me të dy këto fatkeqësi. Në asnjë moment nuk i kemi lënë vetëm asnjë që janë prekur nga fatkeqësite, familjet që janë prekur janë kthyer në shtëpi, ata që presin vazhdojnë të qëndrojnë në shtëpi me qera të paguara nga qeveria. Sigurisht të gjithë kategoritë e aktivitetit politik, duke u përqëndruar te më të vegjëlit. Zerimi i taksës për biznesin e vogël është një gur i rëndësishëm kilometrik, përbën një pikë të rëndëishme në qasje, në ndërveprim , në rezultat me palën tjetër që ripredikon taksën e sheshtë duke kërcënuar më të voglin, në kohën kur bizneset paguanin tatim fitimi 100% dhe TVSH.

Sot 90% e bizneseve paguajnë 0 tatim. Brenda 91% janë 111 mijë biznese me rreth 300 mijë persona të punësuar që janë cliruar nga tatim fitimi, është një hap që e vendos Shqipërinë në një pozicion tjetër. Duhet që në Europë taksat janë të pakrahasueshme me vendin tonë.

Do ta trajtojmë gjerësisht në fazën e fundit të mandatit ku do të shpalosim planin tonë të veprimit, paga minimale 30 mijë lekë nuk është pikë  mbërritje por stacion në një rrugë që vazhdon. paga minimale nuk është një shumë për të pritur duartrokitjke apo lëvdata, por shumë sfiduese, për subjeketet që fitojnë këtë pagë dhe për ne.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Krahasuar me ku ishim jemi sic e shihni dhe në grafik, ku e ku në 2013 kishte vetëm 22 mijë lekë. Ata që janë përfitues duhet ta shikojnë si një stacionin në një rrugë që vazhdon. Ambicia jonë është që pagën minimale ta rrisim më tutje, sic kemi arritur sot fale përpjekjeve tona, të zerojmë taksën për biznesin e vogël. E fundit, kemi dyfishuar ndihmën ekonomike, dhe do ta mbajmë dyfish deri në fund të luftës me armikun e padukshëm.

Kush gjykon mandatin tonë të dytë, duhet të mos harrojë asnjë moment se ky ka qënë mandati më i jashtëzakonshëm i një qeverie në të gjitha kohët që qeveritë zgjidhen në Shqipëri. Gjysma e mandatit ka qënë luftë me dy fatkeqësi të jashtëzakonshme. Duke parë se cfarë po ndodh në disa vende, në raport me burimin e furnizimit të vaksinës, kam parasysh Izraelin dhe Britaninë e madhe.


Lajmi kryesor: Rama: Shumë shpejt nisim vaksinimin masiv, jemi shumë afër, na mungon vetëm vula për 360 mijë doza AstraZeneca! Rrisim pagën minimale dhe dyfishojmë ndihmën ekonomike (SQARIMET)

(A.B;F.G/Dosja.al)

Shto Koment