LIVE UPDATES
Aktualitet

“Rama donte t’i prishte banesat në 2007″/ Banorët e “5 majit”: Sot vjen Veliaj

22 Nëntor 2021, 09:53 Nga DOSJA
“Rama donte t’i prishte banesat në 2007″/ Banorët e

TIRANË – Banorët e “5 majit” vazhdojnë protestën e tyre kundër prishjes së banesave në lagjen e tyre nisur nga zbatimi i projektit të rindërtimit në këtë lagje. Në prononcimet e tyre për media, disa prej protestuesve u shprehën të irrituar me neglizhencën e qeverisë dhe bashkisë së Tiranës ndaj problemit të tyre.

“Ky Erion Veliaj që thotë jam i demokratëve, socialistëve, demokratëve, s’ka turp që ofendon 2-3 veta, por janë 430 shtëpi. Duket që ata nuk janë në rregull nga trutë. Tjetër veprohet ndryshe, ndryshe në ligj. Faktet që ata thonë në fjalë dhe jo në ligj, kanë probleme thelbësore me ne.Le të ndërtojnë pallatet mbi shtëpitë, le ti bëjnë në hava, edhe ne të qëndrojmë në tokë”, u shpreh njëri prej banorëve.

Një tjetër qytetar theksoi se Partia Socialiste është fiksuar për të prishur banesat e tyre ka nisur që në 2007, ndërsa bëri me dije se sot pritet të vijë për takim me ta kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj.

“Kemi bërë shkresë, këta nuk kanë bërë asnjë reagim. Flasin në mediat e veta, asnjë lajm deri më sot. Kanë hallin të përçajnë banorët. Bashkia e Tiranës, të premten në takim me ndërtuesit kanë thënë se edhe sikur të prishim dy shtëpi pa marrëveshje, është fitore. Kjo nuk ka për të ndodhur. U kemi kërkuar ditën e hënë të kërkojnë takim me ne. Legalizimet i kanë bllokuar. Në të gjitha deklaratat u kemi dhënë prova se legalizimet janë bërë me korrupsion, me lekë. Në 2007 kur Rama ishte kryetar bashkie, ka tentuar t’i prishë banesat, por bëmë rezistencë dhe i bllokuam. Kjo është vënë në sytë e PS-së që në 2007 nuk është fatkeqësia e 2019, por janë interesat ndër vite. Edhe mediat po t’i shihni, në 2007 është e njëjta zonë që do t’i prishë. çdo gjë e kanë aferë korruptive. Erion Veliaj të vijë këtu. Kështu kemi informacion që do vijë kryetari i bashkisë këtu. Të gjithë këto pallate që janë bërë këtu, pse s’ua jep banorëve?! I kam thënë kryetarit të rregullojë VKM-në për pronën e Vlash Markut”, u shpreh një tjetër qytetar i “5 majit”.

Prej gati një muaji. një pjesë e banorëve të lagjes “5 maj” po protestojnë kundër shembjes së banesave të tyre pasi nuk kanë marrë përgjigje për mënyrën e dëmshpërblimit si dhe cilat banesa do të prekë projekti. Ata kanë kërkuar nga kryebashkiaku Erion Veliaj që të shpalosë projektin. Deri tani janë shembur disa banesa të familjeve në “5 maj”.

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet edi rama erion veliaj protesta e 5 majit edi rama erion veliaj protesta e 5 majit

Sondazh

Poll

Aktualitet 22 Nëntor 2021, 10:33

5 të arrestuar në Tiranë, pse akuzohen?

TiranëVihen në pranga 5 shtetas, për vepra të ndryshme penale.Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 1 bënë arrestimin në flagrancë t...

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët