LIVE UPDATES
Aktualitet

Rama: Heqjen e taksës së naftës e do foltorja, po u bë, rriten dritat e kemi mijëra pa punë

16 Mars 2022, 10:03 Nga DOSJA
Rama: Heqjen e taksës së naftës e do foltorja, po u bë,

TIRANË– Kryeministri Edi Rama vijon t’i konsiderojë një tupr protestat që zhvillohen prej ditësh në vend kundër rritjes së çmimeve. Këtë paradite, ai prezantoi pikat e Paketës së Rezistencës Sociale me përfaqësuesit e biznesit të vogël në Durrës. Duke marrë shembull disa fatura, Rama shpjegoi se si pjesën më të madhe të kostos së energjisë elektrike e paguan shteti dhe jo biznesi i vogël. Kryeministri tha se kjo gjë vjen për shkak të luftës Ukrainë-Rusi dhe se madje duhet menduar për një tjetër skenar, që mund të mos ketë fare naftë në vend.

Rama tha se nëse do të uleshin taksat e naftës, atëherë me domosdoshmëri do të duhet të rivendoset taksa e 20% TVSH tek biznesi i vogël dhe taksa mbi fitimin 10% në mënyrë që të ardhurat të kompesoheshin. Por, Rama tha se nuk do ta bëjë këtë gjë për disa persona që duan të mbushin sheshet me njerëz, duke iu referuar ish-kryeministrit Sali Berisha me termat ‘foltore e fallxhore’. Ai shtoi se biznesit të madh ia ka rritur taksat, se e kishin njësoj si të tjerët, por nuk mund të ulë të naftës e të rrisë faturat e energjisë eektrike, pasi goditja do të ishte marramendëse e sipas tij do të linte mbi 900 mijë persona të papunë.

Referuar faturës që publikoi një ditë më parë, që ia kishte dërguar një shqiptar nga Firenze, Rama pranoi se 625 euro ishin paguar për dritat dhe për gazin, duke i dhënë të drejtë pjesës tjetër të diasporës që kundërshtuan vlerën e majme.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Shqiptari i dërgoi faturën, Rama: E bënë dhe drogaxhi, ka shtëpi bari thonin

Rama: S’jemi vend i varfër, ish-kryeministri suedez u shokua me makinat që pa këtu!

Rama: Heqja e taksave të naftës do të thotë 95 mijë të papunë!

Rama i prerë: Asnjë taksë nafte nuk preket se fallxhoret duan të sjellin njerëz në shesh

VD-‘Tërhiqet’ Rama: Ai që më dërgoi faturën nga Firenze kishte drita e gaz bashkë

Rama: Mund ta heqim taksën e naftës, por do ia vëmë biznesit të vogël!

Rama: Nuk e di a do kemi më naftë, vendet kanë bllokuar eksportet!

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike edi rama kriza ekonomike prej luftes edi rama kriza ekonomike prej luftes

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq