Politike

“Grisi paktin e 5 qershorit”, Basha thirrje Ramës: Reflekto, je përgjejgësi kryesor për këtë që po ndodh

VIDEO
Kreu i PD është pyetur nëse do të bojkojë apo jo opozita zgjedhjet e ardhshme, por ka vendosur që të mos përgjigjet, por tha se Rama duhet të reflektojë.
Featured image of article: “Grisi paktin e 5 qershorit”, Basha thirrje Ramës: Reflekto, je përgjejgësi kryesor për këtë që po ndodh Lulzim Basha

TIRANË- Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, në një konfernecë për mediat ka folur për vendimin e PS-së që të pranojë dhe kërkesa e opozitës së re.

Kreu i PD është pyetur nëse do të bojkojë apo jo opozita zgjedhjet e ardhshme, por ka vendosur që të mos përgjigjet, por tha se Rama duhet të reflektojë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në fjalën e tij, numri një i opzitës tha se Rama ka grisur paktin e 5 qershorit dhe i ka bërë thrirje që të reflektojë. “Me aktin e sotëm Rama ka hedhur në erë paktin e 5 qershorit, unë i bëj thirrje që të reflektojë dhe ai është i vetmi përgjegjës për këtë që po ndodh”, tha Basha.

Këto deklarata Basha i ka bërë gjatë konferencës me gazetarët. Kreu i PD u shpreh se Rama ka grisur në esencë marrëveshjen e 5 qershorit të arritur në KP. Sipas Bashës, Rama s’do listat e hapura, por vetëm ndalimin e koalicioneve pasi është i tmerruar nga humbja në zgjedhje. Numri 1 i opozitës shtoi se për lsitat e hapura duhet të vendosin qytetarët, e tregoi dhe një ‘pazar’ që i kishte ofruar Rama përgjatë vitit 2020. Sipas kreut të PS, Rama i kishte propozuar postin e Kryeministrit e vetë të bëhej President.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment