Politike

Rama flet për negociatat nga Gjeneva: Na morën busullën me forcë, jemi varkë në mes të detit (Mesazhi për Macron) VD

Më tej kryeministri i vendit theksoi se Shqipëria ndihet si një varkë në mes të detit që ia kanë marrë busullën me forcë, referuar proçesit të integrimit në BE. Rama tha gjithashtu që shqiptarët nuk do të qajnë për faktin se procesin e integrimit poi a bëjnë të vështirë, pasi në fund të fundit e gjithë kjo bëhet për fëmijët shqiptarë dhe për brezat e ardhshëm.

ZVICËR– Kryeministri Edi Rama ishte i pranishëm sot në Gjenevë, teksa mori pjesë në Forumin Ekonomik të Davos-it. Teksa mbajti fjalën përpara Në Forumin e Davosit për Dialogun Strategjik mbi Ballkanin Perëndimor, kreu i Qeverisë fa;enderoi të gjithë për mundësimin e prezencës së tij në atë vend.

Më tej kryeministri i vendit theksoi se Shqipëria ndihet si një varkë në mes të detit që ia kanë marrë busullën me forcë, referuar proçesit të integrimit në BE. Rama tha gjithashtu që shqiptarët nuk do të qajnë për faktin se procesin e integrimit poi a bëjnë të vështirë, pasi në fund të fundit e gjithë kjo bëhet për fëmijët shqiptarë dhe për brezat e ardhshëm.

Para së gjithash, dua të nënvizoj se me aq sa mbaj mend për këtë iniciativë, kjo ishte mbledhja më e mahnitshme dhe e dobishme në drejtim të zgjerimit të këtij forumi. Gjithashtu faleminderit që na mundësuat të jemi në mes të audiencës krah personave kyç nga vendet kyçe të Bashkimit Europian që përmes shpjegimeve dhe opinioneve të tyre na ndihmojnë të kuptojmë më shumë.

Ndihemi si një varkë në mes të detit, pasi na e kanë marrë me forcë busullën. Për ne ka shumë rëndësi ta dimë me saktësi. Është e qartë që nëse procesi i integrimit është karakterizuar në 5-6 vitet e fundit, të paktën nga të gjitha parashikueshmëritë, ajo që ndodhi në tetor e bëri më të paparashikueshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

BE-ja ka nevojë për Ballkanin Perëndimor po aq sa ne kemi nevojë për BE-nw. Ata që nuk e kuptojnë këtë nuk kuptojnë mirë cfarë është në lojë apo cilat janë sfidat e sotme dhe të së ardhmes

Nuk kemi më mundësi të dimë se cfarë duhet të bëjmë për të marrë atë që kërkojmë, pasi është e qartë që natyra e vendimeve në KE është shumë më e përcaktuar nga vetë vendet anëtare të BE-së se çfarë është ajo që bëjmë apo nuk bëjmë ne. Vendet tona nuk janë gati të anëtarësohen, nëse loja e meritokracisë shndërrohet në lojë në e fajësimit. Ne nuk e nisëm këtë proces, se na detyruan vendet e BE, por sepse ishte ajo që i duhej popullit tonë, kombit tonë. Nuk mendoj se meqë ne e kemi më të vështirë duhet të qajmë apo të lutemi sepse në fund të fundit e bëjmë për fëmijët dhe brezat e ardhshëm,”- tha Rama ndër të tjera.

Pak ditë më parë KE vendosi që të mos hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Në dy ditë diskutimeve mes liderëve të BE, nuk pati një vendim unanim kër çeljen e dritës jeshile. Ishte Franca, Danimarka dhe Holanda që nuk ishin të bindura për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke shtyrë diskutimet për në maj 2020. Maqedonia e Veriut do të shkojë në zgjedhje të parakohshme, ndërsa qeveria shqiptare ka bërë fajtore BE-në për këtë vendim negativ. 

(f.m & a.s/dosja.al)

Shto Koment