Politike

Rama flet për ndryshimin e zonave të gjelbra e të kuqe: Do vendoset nga Komiteti i Ekspertëve

VIDEO
Rama tha se komiteti i Ekpsertëve do të mblidhet dhe do të marrin vendime se çfarë do bëhet me zonat e gjelbra dhe të kuqe në ditët në vijim.
Featured image of article: Rama flet për ndryshimin e zonave të gjelbra e të kuqe: Do vendoset nga Komiteti i Ekspertëve Edi Rama, kryeministër

TIRANË- Kryeministri Edi Rama në një komunikim me qytetarët është shprehur se do të vijojnë kufizimet në zonat e kuqe. Rama tha se komiteti i Ekpsertëve do të mblidhet dhe do të marrin vendime se çfarë do bëhet me zonat e gjelbra dhe të kuqe në ditët në vijim.

“Do të mbetemei besnik të nurmave në parcAktimin e zonave të gjelbra apo të kuqe. Modeli i përcaktimit të një zonë të gjelbër apo e kuqe, një zonë e gjelbër bëhet e kuqe nëse numrat kapercejnë. Ju lutem shumë, lereni broçkullat për kotësinë e gjithë kësaj. Për faktin se ky mundim ishte i tëpërt se nuk ndodhi gjë. Nuk ndodhi gjë se në bëmë të gjithë këtë gjë sëbashku. Shikoni, pak hapemi dhe shikoni numrat që dalin tani, pasi janë të aktivitetit të 12 ditëve të fundfit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Larg qoftë nëse rritet numri i të shtruarve, të intubuerve dhe të vdekjeve. Nuk është një shpikje e gjithologëve. Në kushtet e zonës së kuqe do të kemi disa kufizime, fashat orare kanë rol në dekurajimin e daljeve të tepërta. Nëse nuk kemi fashën orarë, atqëherë do jetë njësoj si zonat e kuqe dhe të gjelbra dhe stimulojmë gjëra që nuk stimulohen në këtë moment. Kufizimi i daljeve në fuindjave, është pikërisht për këtë”, u shpreh Rama.

Këto deklarata Rama i bëri teksa zhvilloi sot një bashkëbisedim me qytetarët. Rama njoftoi se të dielën do të vendosen se si do të vijojnë të qëndrojnë qytetet, do kthehen në zona të kuqe apo të gjelbra. Kreu i qeverisë ka folur dhe për hapjen e aktiviteteve dhe tha se nuk do të lejohet vetëm transporti publik dhe aktivitetet sportive. Sipas Ramës, gjithçka për vijimin e masave lëhtësuese do të varët nga numrat e ditëve në vijim.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment