Politike

Rama flet në mediat serbe, për “Shqipërinë e Madhe”: Jemi vëllezër që jetojmë në dy shtete, duhet të bashkohemi

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për median serbe "Pink Tv". Gjatë intervistës së tij Rama ka folur edhe pë Shqipërinë e Madhe.
Featured image of article: Rama flet në mediat serbe, për “Shqipërinë e Madhe”: Jemi vëllezër që jetojmë në dy shtete, duhet të bashkohemi Kryeministri Edi Rama

SERBI– Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për median serbe “Pink Tv”, ku edhe ka folur për marrëdhëniet mes dy vendeve, integrimin në BE dhe prapaskenat e Samitit të Berlinit.

INTERVISTA:

Kam menduar gjithmonë dhe ende besoj se serbët dhe shqiptarët mund të bëjnë për Ballkanin çfarë bëri Franca dhe Gjermania për Evropën. Unë besoj fuqimisht se ne i detyrohemi brezave të rinj. Ne u detyrohemi atyre për ndërtimin e themeleve të paqes së qëndrueshme dhe përfundimit përfundimtar të konfliktit

-Më tej Rama shpjegoi edhe përse nuk e përmendte kurrë termin “Shqipëria e Madhe”

Shqipëria e Madhe është një term i krijuar, promovuar, komentuar dhe përdorur nga proletariati i shqiptarëve nga ata që qëndrojnë në anën tjetër të llogoreve të luftës gjatë historisë. Nuk ka Shqipëri të Madhe në asnjë Romanticizëm Shqiptar, as në Rilindje, as para as pas. Ekziston një ide e qartë se ne jemi vëllezër që tani jetojnë në dy vende të ndryshme dhe se ne duhet të bashkohemi. E pashë atë bashkim si pjesë e rrugës sonë drejt BE-së dhe nëse ka diçka të madhe, është një BE e madhe.

-Gjatë intervistës së tij, Rama ka folur edhe për tarifat e vendosura nga institucionet e Prishtinës mbi produktet serbe për të cilat ai tha se nuk ishin masa tregtare, por britma politike.

Unë i kam mbështetur gjërat për të shkuar më tej. Si presidenti francez Emanuel Macron ashtu edhe kancelarja gjermane Angela Merkel kanë mbështetur pezullimin e taksave. Kjo është diçka që duhet bërë. Natyrisht që taksat duhet të rikthehen nëse asgjë nuk arrihet. Jam i vetëdijëshëm se kjo gjë nuk ishte e lehtë që të kuptohej nga pala serbe.

-I pyetur lidhur me deklaratat e homologut Ramush Haradinaj, Rama u shpreh se ai kishte gënjyer se në Samit i kishin ushtruar presion për të shfuqizuar taksat mbi Serbinë produkteve.

As kancelarja, as presidenti i Francës, as unë nuk e kemi kërkuar heqjen e taksave, por kemi kërkuar pezullimin e saj për t’i dhënë një mundësi të re dialogut Serbi-Kosovë. Gjermania dhe Franca kanë premtuar të marrin pjesë drejtpërsëdrejti në dialog dhe do të jenë më të përfshirë se më parë.

-Rama ka folur edhe me zgjedhjet që do të zhvillohen këtë vit në BE.

Ka ardhur një kohë kur BE nuk është pikërisht ajo që duam dhe çfarë njerëzit duan por në të njëjtën kohë nuk mund ta ndryshojmë këtë. Vendimet për ne në BE varen më pak e më pak nga ajo që bëjmë, dhe gjithnjë e më shumë sesa problemet e tyre në momentin e marrjes së vendimeve, por nga ana tjetër është e kuptueshme që BE-ja duhet të reformojë vetën. Por nuk mund që të vazhdojë në këtë mënyrë.

-Ai theksoi se rajoni duhet të lëvizë për vete dhe se nuk duhet të presë ditën kur bëhemi anëtarë të BE-së për të arritur një mjedis më të mirë për popullin e rajonit.

Mund të bëjmë kaq shumë për ta kthyer këtë rajon një hapësirë ndryshe për të gjithë dhe të jetojmë në këtë rajon sikur të jetonim në BE, pa kufij. Ne mund ta bëjmë këtë dhe nuk duhet të presim për momentin kur do të bëhemi anëtarë të BE-së.

Marrë dhe përkthyer nga: Informer.rs

(k.m/dosja.al)

Një Koment në “Rama flet në mediat serbe, për “Shqipërinë e Madhe”: Jemi vëllezër që jetojmë në dy shtete, duhet të bashkohemi

  1. Ky I degjeneruar ky e dredh. Si servile ky zagar gabel Rrumanie . Ky frikacak vetem per shqiprine nuk flet si duhet ky legen nuk do kete vend ne shqiperi

Shto Koment