Politike

Rama fjalim të fortë në OKB: E dashur Serbi, Kosova e pavarur është një realitet

Në fjalën e tij Rama i është drejtuar Serbisë duke thënë se Kosova e pavarur është një realitet dhe duhet të njihet si e tillë dhe prej tyre.

SHBA- Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës në Asamblenë Kombëtare të OKB, ka thirrje për liberalizimin e vizave për Kosovën, si dhe për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Në fjalën e tij Rama i është drejtuar Serbisë duke thënë se Kosova e pavarur është një realitet dhe duhet të njihet si e tillë dhe prej tyre.

Shqipëria nuk e fsheh ambicies e saj për të qenë anëtare jo e përhershme në Këshillin e Kombeve të Bashkuara. Ju bëj thirrje të gjithëve këtu për të mbajtur shënime për ta pasur Shqipërinë në listë. Rajoni ballkanik është përballur me diktaturën komuniste dhe me luftërat e përgjakshme. Me një sërë mosmarrëveshjes që vazhdojnë, Shqipëria ka kremtuar Marrëveshjen e Prespës për çështjen e emrit të Maqedonisë së Veriut.

Republika e Kosovës e ka provuar veten si partnere e besueshme në rajon. Ka ardhur koha që miqtë tanë serbë të njohin pavarësinë e Kosovës, për t’i dhënë hakun historisë. E dashur Serbi, Kosova e pavarur është një realitet. Bëni histori për veten tuaj dhe më gjerë. Është e rëndësishme që Kosovës t’i jepet mundësia të bëhet pjesë e të gjitha organizatave ndërkombëtare, siç bëhen të gjitha shtetet e globit. Unë shpresoj e besoj se Ballkani Perëndimor të shkëputet nga e kaluara dhe të zhvillohet më tej.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Është e pajustifikuar që Kosova, një shtet me 2 milionë banorë, mbetet populli më i izoluar në Europë, pa pasur liberalizim vizash. Si është e mundur që BE ende të mbajë peng vetëm 2 milionë njerëz që kanë luftuar kaq fort për lirinë e tyre dhe që mbeten të angazhuar ndaj perspektivës së saj europiane. E dashur BE, ndaloje këtë iniciativë të pakuptimtë”, deklaroi Rama.

Kryeministri Edi Rama mbajtur një fjalë sot në OKB. Rama në fjalën e tij tha se Shqipëria u godit nga tërmet i fuqishëm dhe prandaj shtyu vizitën për në SHBA. Numri një i qeverisë u shpreh se Shqipëria dhe Maqedonia duhet të integrohen në BE, po ashtu kërkoi nga Serbia njohjen e Kosovës.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment