Politike

“Teatri është art dhe liri, Rama është injorant dhe shtypës”, protestë edhe në Vjenë për shembjen e TK (FOTO+VD)

Sot në mëngjes krahas protestave dhe mbledhjes së firmave nga AMT në çdo qytet është zhvilluar dhe një protest paqësore nga aktivistë në Vjenë.

AUSTRI- Shembja e Teatrit Kombëtar ka sjell shumë reagime nga qytetarët dhe artistët, duke shprehur mosdakortësin e tyre me vendimin e qeverisë. Sot në mëngjes krahas protestave dhe mbledhjes së firmave nga AMT për rindërtimin e TK, është zhvilluar dhe një protest paqësore nga aktivistë në Vjenë.

Protesta e aktivistëve u zhvillua para zyrës së kancelarit duke u shfaqur me shumë parulla ku binte në sy emir i kryeministrit, Edi Rama.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Aktivistët me protestën e tyre kanë treguar që janë kundër vendimit të kryeministrit Edi Rama për shembjen e Teatrit Kombëtar duke e quajtur atë injorantë.

“Teatri është art dhe liri, Rama është injorant dhe shtypës”, shkruhej në njërën nga parullat. Ndërsa në një tjetër parull Ramën e quajn si fshirës të historis: Rama fshinë historinë

(D.K. Dosja.al)

Shto Koment