Bota

Raketa kineze March Long 5B shumë pranë Shqipërisë, dalin pamjet e publikuara nga astrofizinakti italian

Janë publikuar foton më të afërt të marrë të këtij sateliti i cili sipas parashikimeve mendohet se do të rrëzohet nesër.
Featured image of article: Raketa kineze March Long 5B shumë pranë Shqipërisë, dalin pamjet e publikuara nga astrofizinakti italian sateliti kinez

ITALI- Raketa kineze March Long 5B e cila prej disa ditë po lëviz në qiell pasi ka dalë jashtë kontrollit është fotografuar shumë pranë Shqipërisë.

Mediat italiane, kanë publikuar foton më të afërt të marrë të këtij sateliti i cili sipas parashikimeve mendohet se do të rrëzohet nesër.

Ajo peshon 22 tonë, është e gjatë 30 metra dhe i gjerë 5 metra, por nuk ka gjasa që të shkaktojë dëme serioze.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

I këtij mendimi është edhe astrofizikani Gianluca Masi, kreu i Teleskopit Virtual të Ceccano (Frosinone). Njeriu që arriti të fotografojë raketën kineze March Long 5B e cila më 29 Prill kishte sjellë në orbitë modulin e parë të stacionit hapësinor Tianhe-1 dhe që është në rënie të pakontrolluar drejt Tokës.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment