Aktualitet

Rakacolli: Jam gati ta bëj vaksinë ruse dhe kineze. Coronavac e sigurt, është certifikuar në Turqi!

E ftuar në 'ReportTv", ka thënë se është gati që ta bëjë vaksinën, kineze dhe ruse, pasi sipas saj, vaksina kineze e cila pritet të vijë dhe në vendin tonë, është e certifikuar në Turqi dhe ka paraqitur kërkesën e saj në OBSH.
Featured image of article: Rakacolli: Jam gati ta bëj vaksinë ruse dhe kineze. Coronavac e sigurt, është certifikuar në Turqi! Mira Rakacolli

TIRANË- Zv. ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli, është shprehur se vaksina kineze por dhe ajo ruse e të tjera janë të sigurta dhe të certifikuara në vendet ku ata përdoren.

E ftuar në ‘ReportTv”, ka thënë se është gati që ta bëjë vaksinën, kineze dhe ruse, pasi sipas saj, vaksina kineze e cila pritet të vijë dhe në vendin tonë, është e certifikuar në Turqi dhe ka paraqitur kërkesën e saj në OBSH.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

“Vaksina është e certifikuar në vendet që është prodhuar në Kinë në kinë dhe në atë vende të tjera që  e përdorin edhe në Turqi. Ajo ka paraqitur dokumente tek OBSH për certifikim dhe nga ajo. Procesi i sigurimit të vaksinave merret nga komiteti i ekspertëve të vaksinimit i krijuar para pandemisë dhe është i përhershëm. Rendësi ka ku janë marrë certifikatat e sigurisë dhe dokumentacioni i tyre kalon dhe nga agjenci e barnave dhe është e siguruar se ajo vaksinë që bëhet është e sigurt. Jam gati ta bëj vaksinën kineze apo atë ruse”, tha Rakacolli.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment