Politike

“Qyteti i zemrës time”, Gazment Bardhi flet pas zgjedhjeve, kujton vrasjen e Elbasanit: 21 prilli ishte dita më e vështirë e jetës time

Bardhi ka folur edhe për datën 21 prill, ku u vra Pjerin Xhuvani dhe mbetën të plagosur 4 persona të tjerë. Këtë ditë, ai e ka konsideruar si ditën më të keqe të jetës së tij. Bardhi ka akuzuar rivalin e tij në Elbasan, Taulant Balla, se e ka përdorur këtë ngjarje për të përfituar politikisht.
Featured image of article: “Qyteti i zemrës time”, Gazment Bardhi flet pas zgjedhjeve, kujton vrasjen e Elbasanit: 21 prilli ishte dita më e vështirë e jetës time Gazment Bardhi

ELBASAN- Drejtuesi politik i PD-së në Elbasan, Gazment Bardhi ka thënë se gjatë 4 muajve Elbasani u bë shtëpia dhe qyteti i zemrës së tij. Në një status në Facebook, Bardhi shkruan se PD-ja zgjodhi që të bëjë një fushatë elektorale të qetë në mënyrë që të fitonin besimin e njerëzve, ndërsa nga ana tjetër, PS-ja zgjodhi si alternativë që të dhunonte, shantazhonte dhe blinte votat. 

Bardhi ka folur edhe për datën 21 prill, ku u vra Pjerin Xhuvani dhe mbetën të plagosur 4 persona të tjerë. Këtë ditë, ai e ka konsideruar si ditën më të keqe të jetës së tij. Bardhi ka akuzuar rivalin e tij në Elbasan, Taulant Balla, se e ka përdorur këtë ngjarje për të përfituar politikisht.

Fjala e Bardhit:

 Për 4 muaj Elbasani u bë shtëpia ime, dhe do të ngelet qyteti i zemrës edhe pas përfundimit të këtij procesi zgjedhor. Mikpritja dhe hapja e dyerve, qytetaria, kultura dhe dashuria për vendin e elbasanllinjve ishin gjëja më frymëzuese e kësaj fushate për mua. Dëshira dhe angazhimi i të rinjve për ndryshim ishte burimi i forcës tonë në këtë fushatë. Dua t’i falenderoj nga zemra të gjithë pa përjashtim. Të njëjtën ndjesi kam provuar edhe në Librazhd, edhe në Prrenjas, në Cërrik, në Gramsh, në Peqin e në Belsh.

Ne zgjodhëm të ishim krah njerëzve në këtë fushatë dhe të fitonim besimin e tyre pa asnjë presion, shantazh, blerje apo keqpërdorim. Ndërkohë, e vetmja alternativë e palës tjetër ishte dhuna, shantazhi, keqpërdorimi i shtetit, përdorimi i parave të pista, shpifjet dhe sajesat.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Për fat të keq, nga nxitja e Partisë Socialiste për dhunë, në këtë rrugëtim pati edhe ngjarje shumë të rënda. Si drejtues i fushatës së Partisë Demokratike në Elbasan, 21 Prilli ka qenë dita më e vështirë e jetës time. Humbja e jetës së një prindi dhe plagosja e 4 qytetarëve të tjerë, është një ngjarje që më ka tronditur thellë, pavarësisht rrethanave sesi ka ndodhur dhe përgjegjësi e kujt ishte. Çdo njëri prej nesh, përpara se të jetë politikan, është njeri, dhe tek unë qënia njeri është shumë herë më e fortë sesa roli si politikan. Zgjodha të mos i përgjigjem asnjë prej provokimeve dhe akuzave monstruoze të të vetmit përgjegjës për ngjarjen, Taulant Ballës, që edhe një ngjarje të rëndë, ku ka humbje jete dhe plagosje të qytetarëve, kërkonte ta përdorte për të përfituar politikish. Ky lloj politikanësh, nuk ka në fokus njerëzit, por vetëm veten dhe përfitimet personale. Janë të gatshëm të bëjnë gjithçka për të ruajtur pushtetin e paligjshëm.

Në fund të numërimit, rreth 60 mijë banorë të qarkut të Elbasanit na e dhanë besimin, për projektin tonë për një Elbasan të kthyer në normalitet, me më shumë mirëqenie dhe mundësi. Jam shumë i motivuar nga kjo mbështetje që është një nxitje masive për të vijuar me projektin për një Elbasan të qytetarëve, të dijes, e kulturës. Projektin për normalitet. Ato vota janë një thirrje për të kontribuar me gjithë fuqinë time dhe të kolegëve, që ta bëjmë të mundur këtë aspiratë të qytetarëve, në çdo pozitë që do të jemi.

I jam mirënjohës nga zemra atyre që na besuan. Mirënjohje pa kufi për të rinjtë e të rejat, për ekipin, për strukturat e PD, për demokratët që luftuan e rezistuan deri në fund, në një terren ku manipulimi, blerja e votës dhe kërcënimi ishin në maksimumin e vet. Jam i bindur që Elbasani e ka forcën për ta nxjerrë të keqen nga vetja, dhe nuk do të nënshtrohet megjithë makinerinë e mbrapshtë që përdoret për pushtet e interesa personale. Unë e kolegët e mi do të jemi në krah të këtij qyteti e në krah të qytetarëve, në çdo rrethanë dhe në çdo moment, për ti kthyer besimin që na është dhënë.

Gazment Bardhi ishte i pari në listën e Partisë Demokratike në qarkun e Elbasanit ku blutë morën gjashtë mandate. Ai mori 3984 vota preferenciale duke u renditur i katërti për nga numri i më të votuarve. Bardhi e ka komentuar edhe më herët vrasjen e Pjerin Xhuvanit si ngjarje kriminale ku ishte përfshirë Partia Socialiste, pasi sipas tij, këta të fundit e kishin punësuar personin që u vra për blerje votash, si rrjedhojë e kësaj gjëje, erdhi e gjithë ngjarja që la pas gjurmë gjaku në fushatën zgjedhore.

(I.A;f.m/dosja.al)

Shto Koment