Bota

Qnëdruan dy javë krahas kolegëve të tyre shqiptar përballë luftës me Covid-19/ Mjekët italianë apel qytetarëve: Na duhet ndihma juaj, nëse jemi bashkë do ja dalim

VIDEO
Ata thonë se për të ja dalë dhe për të pasur sadopak pandeminë e Cvoid-19 në kontroll duhet të jemi bashkë dhe duhet të ndihmojmë njëri-tjetrin.
Featured image of article: Qnëdruan dy javë krahas kolegëve të tyre shqiptar përballë luftës me Covid-19/ Mjekët italianë apel qytetarëve: Na duhet ndihma juaj, nëse jemi bashkë do ja dalim Mjekët

ITALI- Ekipi i mjekëve italianë që shërbyen në Shqipëri dy javë krahas kolegëve të tyre shqiptarë ditën e sotme kanë bërë një apel të përbashkët ku u kërkojnë qytetarëve që të zbatojnë rregullat që janë vendosur për parandalimin e Covid-19.

Ata thonë se për të ja dalë dhe për të pasur sadopak pandeminë e Cvoid-19 në kontroll duhet të jemi bashkë dhe duhet të ndihmojmë njëri-tjetrin. Mjekët theksojnë se respektimi i këtyre masave nuk na mbron vetëm ne, por të gjithë qytetarët e tjerë pranë nesh

Gjatë këtyre muajve kemi mësuar të njohim Covid-19. Punuam për ta kontrolluar epideminë por na duhet ndihma e të gjithëve. E mjekëve, infermierëve, politikanëve dhe mbi të gjitha e qytetarëve.  Së bashku jemi në të fortë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nëse numri i të infektuarve rritet, spitalet dhe terapitë intensive nuk do t’i kurojnë dot të gjithë ata që kanë nevojë. Nëse mendon se je i fortë dhe virusi nuk të tremb, kemi nevojë për ty. Një stil i shëndetshëm është shumë i rëndësishëm.Vendosja e maskës nuk të mbron vetëm ty, mbron më të dobëtit dhe komunitetin. Je aq i fortë sa të lash duart dhe të mbash një distancë sigurie me të tjerët. Je aq i fortë sa të mbash një maskë”, shprehen ata.

Epiki i mjekëve italianë dhe i Mbrojtjes Civile u larguan nga vendi para dy ditësh ku ata gjatë ditëve që qëndruan në Shqipëri ndihmuan në kurimin e pacientëve me koronavirus si dhe për menaxhimin dhe organizimin spitalor.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment