Bota

Qeveria kineze më në fund merr masat, del LISTA e kafshëve që s’do konsumohen për mish. Çfarë vendosën për qentë dhe macet?

Qeveria kineze zbulon projekt listën e kafshëve që mund të kultivohen për mish.
Featured image of article: Qeveria kineze më në fund merr masat, del LISTA e kafshëve që s’do konsumohen për mish. Çfarë vendosën për qentë dhe macet? Foto ilustruese.

Hong Kong– Qeveria kineze ka nxjerrë një listë të re të bagëtive që mund të kultivohen për mish në vazhdën e epidemisë së koronavirusit, e cila dyshohet të ketë origjinën nga kafshë të egra në një treg në Wuhan.

Pekini ndaloi përkohësisht të gjithë tregtinë me kafshë të egra për ushqim pas shpërthimit, i cili tani është përhapur globalisht për të infektuar më shumë se 1.6 milion njerëz, por ligji i ri nuk ka përfunduar ende.

Tregtia e qenve në Kinë.

Ministria e Bujqësisë e Kinës lëshoi ​​një listë të kafshëve që konsiderohen të përshtatshme për t’u përdorur në ushqim, duke përfshirë prodhime ushqimore të tilla si derrat, lopët, pulat dhe delet, si dhe “bagëtitë speciale” siç janë një numër specie si drerët, alpaka dhe strucat.

Dy lloje të dhelprave, dhe rakunët mund të mbahen si bagëti, por mishi i tyre nuk mund të përdoret si ushqim.

Nuk përmendet speciet e kafshëve, për të cilat dyshohet nga shkencëtarët se kanë përhapur virusin te njerëzit, siç janë pangolinat, lakuriqët dhe macet.

Tregtimi i kafshëve të egra.

Qentë gjithashtu mungojnë nga lista e bagëtive, e cila, nëse zbatohet zyrtarisht, do të çonte në ndalimin e parë të Kinës në të gjithë vendin për konsumimin e tyre, dhe një fitore për aktivistët e të drejtave të kafshëve.

Drafti ende nuk është përfunduar dhe pritet të vihet në zbatim deri në 8 maj.

Në një deklaratë të enjten, Humane Society International tha që drafti i propozimit mund të jetë një “lojë që ndryshon” për mbrojtjen e kafshëve në Kinë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ne duhet të presim rezultatin e fazës së konsultimit, por ky draft mund të hapë në mënyrë efektive rrugën që Kina të heqë zyrtarisht qentë dhe macet nga menuja,”– tha zëdhënësi Wendy Higgins.

Shpërthimi fillestar i epidemisë së koronavirusit ka qenë i lidhur me një treg të lagësht në Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei në Kinën Qendrore, ku një shumëllojshmëri e gjërë e kafshëve të egra po shiteshin si mish, duke përfshirë gjarpërinjtë, qentë dhe rakunët. Tregu i lagësht është një term i përdorur gjerësisht në Azi, për të përshkruar tregjet që shesin mish, peshk dhe mallra të ndryshme. Konsumi i kafshëve të egra nuk është i zakonshëm në pjesën më të madhe të Kinës, por ekziston një tregti shumë fitimprurëse, veçanërisht në jug të vendit.

Kur kafshët e egra mbahen në afërsi dhe kushte jo sanitare, ekspertët thonë se ekziston një rrezik i lartë i përhapjes së viruseve midis kafshëve dhe më pas potencialisht te njerëzit.

Studiuesit kanë teorizuar se mund të ketë qenë një lakuriq apo një pangolinë që fillimisht e përhapi virusin te njerëzit, por ende nuk kanë dhënë ndonjë përgjigje përfundimtare.

Burimi: CNN

R.L/Dosja.al

Shto Koment