LIVE UPDATES
Aktualitet

Dërgohet buxheti në Kuvend! 101 mld lekë deficit, vetëm bonus për pensionistët

26 Tetor 2021, 08:21 Nga DOSJA
Dërgohet buxheti në Kuvend! 101 mld lekë deficit, vetëm

TIRANË– Qeveria ka depozituar në Kuvend projekt-buxhetin për vitin 2022, ku deficiti parashikohet që të jetë 101 miliard lekë. Sipas draftit që është depozituar në Kuvend për t’u diskutuar, fillimisht në Kryesinë e Kuvendit, për t’u kaluar më pas në Komisione, të ardhurat e vendit për vitin që vjen kapin 536 miliard lekë. Por sipas llogaritjeve të bëra do të shpenzohet më shumë sesa do të futet në ‘arkë’, një llogaritje që ka sjellë shifrën e 637 miliard lekëve. Diferenca parashikohet të mbulohet duke marrë borxh brenda dhe jashtë vendit.

Siç edhe u njoftua ‘përciptazi’ pas mbledhjes së Këshillit të Ministrave në Kryeministri, parashikohet një rritje pagash për mësuesit me 6% vitin 2022, e po ashtu i njëjti premtim është bërë edhe për bluzat e bardha. Gjithsej shpenzimet totale për pagat në Administratën Publike janë planifikuar që të kapin shumën e 90.6 miliardë lekëve ose 4.9% e Prodhimit të Brendshëm Bruto. Ndërkohë që duke përllogaritur edhe procesin e Rindërtimit, investimet publike për vitin 2022 janë parashikuar me vlerën 119.1 miliardë lekësh.

Ashtu siç edhe u bë me dije, këtë vit nuk ka rritje për pensionet, por vetëm indeksim të barazvlefshëm me inflacionin. Megjithatë është parashikuar marrja e një bonusi në fund të vitit për të gjithë moshën e tretë. 3.5 miliardë lekë janë vënë në dispozicion për të ashtuquajturin “gjelin e detit”.

Në lidhje me bonusin e bebeve janë parashikuar 2.2 miliard lekë, ndërsa për të përndjekurit  është parashikuar një fond prej 1 miliard lekësh, e pronarët do të ketë një fond prej 5 miliard lekësh.

Në buxhetin, ku parashikohet një rritje ekonomike prej 4.1 për qind, do të rriten fondet edhe për Bujqësinë dhe Infrastrukturën. Ndërkohë që Ministria e Financave ka parashikuar një rritje të buxhetit për Presidencën në 2022. Nga 105.3 milion lekë që mori në 2021, Presidenca do të marrë një fond prej 106 milion lekësh. Kuvendi do të marrë thuajse të njëjtin fond prej 546 milion lekësh, ndërkohë që për Kryeministrinë është shtrënguar “rripi”. Gjatë 2021, Kryeministria mori 258 milion lekë, shifër që është tkurrur rreth 240 milion lekësh. Ndërkohë që buxheti i SHISH dhe Ministrisë së Mbrojtjes nuk ndryshon.

Sapo të vendoset data në Konferencën e sotme të Kryetarëve, drafti do të kalojë nëpër Komisione për t’u diskutuar, më pas do të duhet të marrë “votëbesim” nga Kuvendit. Në fund, do të ketë dhe një tjetër provë; aprovimin edhe nga presidenti.

(k.m/a.b/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore politike projektligji per buxhetin e shteti qeveria shqiptare projektligji per buxhetin e shteti qeveria shqiptare

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit