Aktualitet

Qetësi absolute! Durrësi bindet ndaj masave dhe mbyllet në shtëpi

Sot në orën 13:00, të gjithë qytetarët kanë mbaruar pazaret dhe punët e tyre dhe janë mbyllur në shtëpi, duke ndihmuar kështu në minimizimin e përhapjes së koronavirusit.

DURRËS– Qyteti i durrësit është bindur ndaj masave të marra nga qeveria. Në videon e mëposhtme shikoni se si vendi bregdetar është në një qetësi të plotë dhe asgjë nuk pipëtin.

Sot në orën 13:00, të gjithë qytetarët kanë mbaruar pazaret dhe punët e tyre dhe janë mbyllur në shtëpi, duke ndihmuar kështu në minimizimin e përhapjes së koronavirusit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pamjet vijnë në kohën kur në shqipëri ka hyrë në zbatim ligji i luftës. Nga dita e sotme, ora 13:00 e deri të hënën në orën 05:00 është e ndaluar çdo lloj lëvizjeje me këmbë apo makinë. Qytetarët duhet të qëndrojnë brenda, ndërsa në rrugë ka dalë ushtria dhe policia. Kryeministri edi rama njoftoi sot se për të ruajtur rendin dhe parandalimin e përhapjes së covid-19, do të përdoret edhe forca bashkë me gazin lotjsjellës. Tashmë orari i ri i lëvizjes edhe për javën e ardhshme është 05:00 me 13:00. Ndërkaq numri i të prekurve ka shkuar në 76, dy prej tyre të shëruar dhe dy viktima.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment