KRYESORET
3 ORE ME PARE Insights Fjola Graçi

SHËNIM: Pse vrasin Policët tanë?

Foto ilustruese TIRANE- Ludian Zaimi vetëm 25 vjeç ndodhet sot pas hekurave pasi vendosi që problemin personal që kishte me kole...

Insights

Qesharake/ Investimi që Veliaj “inaguroi” 3 herë ende nuk funksionon

8 Nëntor 2021, 12:01 Nga DOSJA

 

Erion Veliaj nuk lodhet duke gënjyer. Madje edhe për gjëra krejt të dukshme që janë në sytë e të gjithëve. Lapsi.al ka fotografuar këtë të dielë një nga “veprat” për të cilat kryebashkiaku i Tiranës ka mashtruar së paku tre herë. Fjala është për fushat e tenisit tek parku i liqenit. Fotot janë të së dielës pasdite kur ato ishin bosh ndërsa kafeneja buzë tyre, plot e përplot.

Po përse ishin fushat pa lojtarë tenisi?

Për faktit e thjeshtë se ato nuk ishin gati. Po të shihen fotot, për këdo qe e njeh ketë sport, aty mungojnë edhe vizimet për ata që duan të luajnë dopjo, pra 2 kundër dy, edhe katrorët ku lojtari që gjuan shërbimin është i detyruar të fusë topin.

Dhe kjo ndodh sot, në nëntor, kur deri më tani këtë mjedis sportiv kryebashkiaku i Tiranës e ka inaguruar plot tre herë.

Një herë sëbashku me kryeministrin Rama në 28 mars (foto poshtë).

“Ngaqë ka qenë e zënë me ferra, shumica e njerëzve as nuk e dinin që ishte gjithë kjo hapësirë. Ky na kishte ngelur tamam si ai çibani i fundit për tu çliruar, e kur mbaj mend që erdhëm këtu ditën e parë, e gjetëm dosa, dhi, keca e cdo gjë në Liqen, e paimagjinueshme,” u shpreh Veliaj.

Një herë të dytë në 22 qershor, kur ai shpërndau në të gjitha mediat mesazhin se tashme këndi sportiv ishte gati (poshte foto e qershorit).

Duke u nisur nga fakti se fushat e liqenit ishin inaguaruar tashmë dy herë, Lapsi.al e kontrolloi këtë investim disa herë gjatë verës dhe ai vazhdonte të mbetej jo i përdorshëm për qytetarët. Ne botuam në datën 1 gusht disa foto që tregonin mashtrimet e vazhdueshme të kryebashkiakut. Fushat ishin ende djerrë njesoj si recepsioni per te shkuar tek ato. (shiko poshtë)

I gjithë ky vëzhgim u bë pjesë e një shkrimi në Lapsi.al ku vihej theksi tek manipulimet e kryebashkiakut prestigjator.

Nuk kaluan as dy javë nga ky artikull, pikërisht më 13 gusht, dhe Veliaj “zbarkoi” për herë të tretë tek fushat e liqenit për të thënë se tashmë gjithçka ishte gati, se ato qenë vizuar dhe se, së fundi, qytetarët mund ti gëzoheshin këtij investimi të bashkisë.

Në Facebook-un e tij, midis një lajmi për shkollë të re dhe një martese të celebruar, ai botoi lajmin e madh se fushat e tenisit ishin gati me vizim profesional.

 

 

Që atëherë kanë kaluar gati dy muaj dhe fushat janë sërish të shkreta. Fotot e bëra në 7 nëntor nga Lapsi.al tregojnë se aty, jo vetëm nuk luan njeri, por vizimet që përmendi Veliaj nuk ekzistojnë. Janë hequr disa viza sa për ti nxjerrë në Facebook por të pamjaftueshme për të bërë një lojë tenisi (fotot poshtë).

Ndërsa ndryshe nga fusha bari që shet kafe dhe alkool, pra prodhon para, i ngritur gjoja në shërbim të sportit, funksionon prej kohësh (fotot poshtë).

Natyrisht, dy fusha tenisi tek liqeni janë një pjesë shumë e vogël e pazllit për të zbardhur mashtrimet e Veliajt. Por ato janë shëmbulli për të treguar se si bën propogandë mshtruese kryebashkiaku edhe për një gjë kaq flagrante që është në sytë e dhjetra mijra njerzve që shëtisin nga parku i liqenit.

Marrë nga: Lapsi.al

 

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Insights 7 Nëntor 2021, 06:05

Squid Game, ose kapitalizmi me fytyrë çnjeriu

Nga Redi MuçiSeriali i Netflix-it që ka tejkaluar çdo rekord shikueshmërie, Squid Game (Loja e kallamarit), duket sikur ka kapur të papërgatitur k...

Insights 6 Nëntor 2021, 20:49

Meshkuj si ti nuk duhet të ekzistojnë!

Nga Alma LleshiAshtu sikurse Virginia Woolf do të shprehej rreth 100 vite më parë: Meshkuj si ti nuk duhet të ekzistojnë! Lulzim Basha nuk i kurseu as gratë. Ta...

Insights 6 Nëntor 2021, 16:12

Berti, u bë Shqipëria

Berti zgjohu mor sheprak . Pse s’dëgjon thirrjet e mia . Të kam thënë s’do jetë shumë lark . Ja u bë Akademia . ********* Ngreu merr libra e shk...

Insights 5 Nëntor 2021, 14:31

Çmenduria me taksën për qumështin pluhur

Këta janë të mbaruar. Prezantuan taksë 100 lekë për litër për qumështin pluhur, kur shpallën paketën fiskale para disa ditësh. Sot e kanë ndryshuar. E kanë hequ...

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve