Politike

“Pylli orbital i betonit”, Erion Braçe kundër bashkisë Tiranë dhe ndërtuesit: Duan vetëm të fitojë, te fitojë….

Braçe ka denoncuar se në Tiranë ka një pyll orbital betoni, duke sulmuar kështi bashkinë Tiranë. Ai është shprehur se qëllimi është vetëm të fitojnë dhe zënë dhe hapësirat publike.
Featured image of article: “Pylli orbital i betonit”, Erion Braçe kundër bashkisë Tiranë dhe ndërtuesit: Duan vetëm të fitojë, te fitojë…. Erion Braçe dhe Erion Veliaj

Tiranë- Zv/kryeministri Erion Braçe ka sulmuar Bashkinë Tiranës  dhe ndërtuesin e një pallati. Ai ka publikuar së fundmi një video ku shfaqet një kantier betoni pranë shtëpisë së tij, lejë e dhënë nga bashkia Tiranës.

“Kantier i madh i pyllit orbital të betonit”, shprehet Braçe thekson se duan të përfitojnë sa zënë dhe trotuarin.

Reagimi i plotë:

Prej dritares sime:
KANTIERI I MADH I
PYLLIT ORBITAL TE BETONIT!

Une nuk e di se kur do gjendet
nje ekuiliber midis ketyre qe
duan te fitojne e te fitojne dhe,
ne te tjereve qe duam
te jetojme e te jetojme!

Si ka mundesi qe keta qe
fitojne e fitojne,
as e paten e as do e kene kulturen e
mos cenimit te asaj qe eshte e perbashket, publike,
per te gjithe!

Shiheni,
njeri nga keta e zuri gjysmen e trotuarit;
e quan rrethim kantieri!
Deri tre dite me pare, te shtunen,
ishte ne kufijte e tij, sot jo me!
Tre dite me pare,
bertita une, u be sikur u reagua!
Madje dhe investitori me shkruajti,
donte gjysmen e trotuarit.

I thashe dhe atij,
ne kete qytet
nuk rroni vec ju qe fitoni e shtoni,
por edhe ne qe duam te jetojme si njerez.

As kuptoi e as u bind!
Trotuari sot eshte i zene ne gjysmen e tij; per te ai eshte funksional sepse eshte 1 meter i lire!

Nje vit me pare,
ne kete rruge u investuan 1 milion USD.
U nis per pedonale-pedonale nuk eshte me;
U nis me korsi bicikletash-korsi bicikletash nuk ka me;
U nis me trotuare-ka vec nje trotuar nje meter sepse tjetri nuk vlen per pak nese sdo te hash dicka kokes;
U nis me parkingje, nga ato ku merr ate kuponin tek bashkia-parkingje nuk ka me ose jane, por per makinerite e renda te kantierit!

Madje madje,
ndodh edhe me shume se kaq;
Kane vene tabela qarkullimi qe ne rrugen me nje sens te levizet per 230 meter (!!!!!!) ne krah te kundert,
duke i rrezikuar me jete te gjithe!

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

E pse?
Qe te fitojne e fitojne keta dy investitoret e medhenj.
Ne tabele,
duket nje rruge alternative,
por jo, keta nuk mund ta nisnin nga ajo rruge, ajo hapesire ju duhet 100% per te bere leke!

Kultura e te jetuarit bashke ne kete qytet as qe do egzistoje ndonjehere!

E shkaterrojne parellinjte!

Nga ish rruga Faik Konica,
nisur per pedonale me kalldrem e kthyer ne rruge per makina te renda,
kalofshi nje dite te mire!

 

 

View this post on Instagram

 

Prej dritares sime: KANTIERI I MADH I PYLLIT ORBITAL TE BETONIT! Une nuk e di se kur do gjendet nje ekuiliber midis ketyre qe duan te fitojne e te fitojne dhe, ne te tjereve qe duam te jetojme e te jetojme! Si ka mundesi qe keta qe fitojne e fitojne, as e paten e as do e kene kulturen e mos cenimit te asaj qe eshte e perbashket, publike, per te gjithe! Shiheni, njeri nga keta e zuri gjysmen e trotuarit; e quan rrethim kantieri! Deri tre dite me pare, te shtunen, ishte ne kufijte e tij, sot jo me! Tre dite me pare, bertita une, u be sikur u reagua! Madje dhe investitori me shkruajti, donte gjysmen e trotuarit. I thashe dhe atij, ne kete qytet nuk rroni vec ju qe fitoni e shtoni, por edhe ne qe duam te jetojme si njerez. As kuptoi e as u bind! Trotuari sot eshte i zene ne gjysmen e tij; per te ai eshte funksional sepse eshte 1 meter i lire! Nje vit me pare, ne kete rruge u investuan 1 milion USD. U nis per pedonale-pedonale nuk eshte me; U nis me korsi bicikletash-korsi bicikletash nuk ka me; U nis me trotuare-ka vec nje trotuar nje meter sepse tjetri nuk vlen per pak nese sdo te hash dicka kokes; U nis me parkingje, nga ato ku merr ate kuponin tek bashkia-parkingje nuk ka me ose jane, por per makinerite e renda te kantierit! Madje madje, ndodh edhe me shume se kaq; Kane vene tabela qarkullimi qe ne rrugen me nje sens te levizet per 230 meter (!!!!!!) ne krah te kundert, duke i rrezikuar me jete te gjithe! E pse? Qe te fitojne e fitojne keta dy investitoret e medhenj. Ne tabele, duket nje rruge alternative, por jo, keta nuk mund ta nisnin nga ajo rruge, ajo hapesire ju duhet 100% per te bere leke! Kultura e te jetuarit bashke ne kete qytet as qe do egzistoje ndonjehere! E shkaterrojne parellinjte! Nga ish rruga Faik Konica, nisur per pedonale me kalldrem e kthyer ne rruge per makina te renda, kalofshi nje dite te mire!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

J.V/Dosja.al 

Një Koment në ““Pylli orbital i betonit”, Erion Braçe kundër bashkisë Tiranë dhe ndërtuesit: Duan vetëm të fitojë, te fitojë….

  1. Zoti Brace pse flet tani qe te erdhi tek dera. Kjo eshte fatura qe ne banoret e Tiranes po paguajme per Rilindjen dhe kryetarin e saj qe na e "zgjodhet" prape. Hajde ne Tiranen e Re, tek Hotel Dinastia dhe do shohesh qe jane 5 pallate ne te njejtin vend qe po ndertohen apo kane nisur te ndertohen. 2 i ka burri Alketa Vejsiut (Firma Orion). Ti te pakten ke rrugen ne mes qe te ndan dhe te mungon pylli, por ne po na vijne tek dritare dhe ballkoni. Nuk mund te rrim dot me mbathje ne vere se po hapem dritaret na perdhunon komshiu. Kjo eshte Tirana e rilindur zoti Brace. Sa per trotuare mos u lodh se i ben lali per here te dyte dhe te trete se taksat tona jane.

Shto Koment