LIVE UPDATES
Bota

Putin do t’i dërgojë Uashingtonit propozimet për zgjidhjen e krizës në Ukrainë

8 Dhjetor 2021, 20:26 Nga DOSJA
Putin do t’i dërgojë Uashingtonit propozimet për zgjidhjen

RUSI – Presidenti rus Vladimir Putin tha ditën e sotme se Rusia do të dërgojë ide dhe sugjerime në Uashington brenda një jave për të ndjekur bisedimet e tij me presidentin amerikan Joe Biden ldhur me krizën në Ukrainë.

Sipas Reuters, asnjëra palë nuk foli për një përparim pas video-telefonatës dy-orëshe, por ata ranë dakord të vazhdonin të flisnin për atë që Kremlini e quajti “njw situatë komplekse konfrontuese”.

“Ne ramë dakord që do të vazhdojmë këtë diskutim dhe do ta bëjmë në mënyrë thelbësore. Ne do të shkëmbejmë idetë tona në të ardhmen shumë të afërt. Rusia do t’i hartojë idetë e saj fjalë për fjalë në ditët në vijim, brenda një jave do t’ia japim këtë pala amerikane të merret në konsideratë”, u tha Putin gazetarëve.

Të dy udhëheqësit përdorën thirrjen e së martës për të përcaktuar pozicionet e tyre ndaj Ukrainës, e cila thotë se është e përgatitur për një pushtim të mundshëm nga dhjetëra mijëra trupa ruse pranë kufirit të saj. Biden e paralajmëroi Putinin se Perëndimi do të vendoste masa të forta ekonomike ndaj Moskës nëse ajo pushton Ukrainën, ndërsa Putini kërkoi garanci që NATO nuk do të zgjerohej drejt lindjes.

Në komentet e tij të para publike që nga biseda, Putin tha se ishte “provokuese” të shtrohej pyetja nëse Rusia planifikonte të sulmonte Ukrainën dhe akuzoi edhe një herë Kievin dhe NATO-n se kërcënojnë sigurinë e Rusisë.

“Ne nuk mund të mos shqetësohemi për mundësinë e pranimit të mundshëm të Ukrainës në NATO, sepse kjo padyshim do të pasohet nga vendosja atje e kontigjenteve ushtarake, bazave dhe armëve që na kërcënojnë. Do të ishte “mosveprim kriminal” nga ana e Rusisë që të mos përgjigjet”, tha ai.

Rusia, Ukraina dhe NATO kanë shtuar të gjitha stërvitjet ushtarake ndërsa tensionet janë rritur muajin e kaluar. Avionët ushtarakë rusë u përplasën të mërkurën për të shoqëruar avionët luftarakë francezë Rafale dhe Mirage që fluturonin mbi Detin e Zi. Ministria e Jashtme e Rusisë tha se i kishte dorëzuar një notë proteste ambasadës amerikane për fluturimet “të rrezikshme” të avionëve ushtarakë të SHBA-së dhe NATO-s pranë kufijve të Rusisë.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy përshëndeti “rolin personal” të Biden në përpjekjen për të arritur paqen në Ukrainën lindore, ku Ukraina thotë se më shumë se 14,000 njerëz janë vrarë në shtatë vjet luftime me separatistët e mbështetur nga Rusia.  Zelenskiy tha se shpresonte se Ukraina dhe Rusia mund të bien dakord për një armëpushim të ri dhe shkëmbim të të burgosurve kur përfaqësuesit e tyre të zhvillonin bisedime mbi konfliktin në rajonin lindor të Donbasit.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota biden telefonon putin joe biden putin putin biden biden telefonon putin joe biden putin putin biden

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët