Aktualitet

Pushojnë reshjet e borës! ARRSH japin informacion për gjendjen e akseve rrugore: Në rrugë ka prezencë akulli, kontraktorët janë në terren

Sipas ARRSH-së, në rajonin verior dhe atë qëndror të vendit rekomandohet përdorimi i zinxhirëve. Po ashtu, edhe në disa zona jugore, rekomandohet përdorimi i zinxhirëve.
Featured image of article: Pushojnë reshjet e borës! ARRSH japin informacion për gjendjen e akseve rrugore: Në rrugë ka prezencë akulli, kontraktorët janë në terren Pamje nga akset rrugore

TIRANË-Autoritetit Rrugor Shqiptar ka dhënë një informacion mbi gjendjen e rrugëve teksa vendi është përfshirë nga moti i keq.

Sipas ARRSH-së, në rajonin verior dhe atë qëndror të vendit rekomandohet përdorimi i zinxhirëve. Po ashtu, edhe në disa zona jugore, rekomandohet përdorimi i zinxhirëve.

INFORMACION

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Rreshjet e borës kanë pushuar, por temperaturat janë shumë të ulëta, të cilat kanë favorizuar krijimin e shpejtë të akullit në zona të vëcanta pavarësisht kriposjes.
RAJONI VERIOR
Rekomandohem me zinxhirë:
●Bicaj -Bushtrice ●K.Domaj -Draje Rec ●Kuben-Vasije (pjesërisht me zinxhirë)●Peshkopi- Qafë Drajë (pjesërisht me zinxhirë) ●Ura e Cerenecit -Klenjë (15 kilometrat e para me zinxhirë)●Qafë Mali-Fierzë
Rruget ku po punohet për pastrimin e rrugës:
Trebisht-Dogane(xhepisht), Ura e Çerenecit-Klenjë
Ura e Çerenecit-Sterblevë 15 kilometrat.
RAJONI QENDROR
Rekomandohet qarkullimi me zinxhirë:
-Laç-Milot, Halilaj-Krujë, Krujë-Sarisalltik. Nga Surreli e sipër rekomandohen vendosja e zinxhirëve ose gomave dimërore. Elbasan-Gjinar, Gramsh Kodovjat-Mollë Grabovë, Lunik Steblevë.
Pjesërisht me zinxhirë K.Zëmblak-Goricë.
RAJONI JUGOR
Rruga e Dardhës dhe Qafa e Qarrit me goma dimërore ose zinxhirë. Voskopja pa zinxhirë.
Në Llogara është bërë shpërndarja e vazhdueshme e kripës.
Kontraktorët janë në terren për pastrimin e akseve dhe shpërndarjen e kripës.
Të gjithë drejtusit e mjeteve të lëvizin vetëm me goma dimri ose zinxhirë, të reduktojnë shpejtësinë, të respektojnë sinjalistikën rrugore dhe udhëzimet e Policisë Rrugore.

(a.b)/dosja.al

Shto Koment