Bota

Publikoi pamjet nga ngjitja në alpe, politikani francez akuzohet për foto të rreme

Mediat franceze janë tallur me poltikanin Éric Woerth, teksa e akuzojnë se ai ka publuikuar foto të rreme në rrjetet sociale.
Featured image of article: Publikoi pamjet nga ngjitja në alpe, politikani francez akuzohet për foto të rreme Detaje nga fotoja e politikanit francez

FRANCË- Politikani francez, Éric Woerth është akuzuar për postimin e disa fotografive në alpe, duke pretenduar  ai i ka false këto foto.

Pas këtyre akuzave ka bërë një postim në rrjetet sociale ku këmbëngul se fotografia që ai ka publikuar është e vërtetë, dhe është e realizuar gjatë ngjitjes së tij në Aiguille d’Argentiere.

Gjithashtu politikani thotë se mbeti i habitur në momentin kur dhe mediat franceze nisën të talleshin me të duke shkruar lajme për këtë detaj.

Në foto duket ai teksa është në male me dëborë, në një lartësi të madhe.

Një nga personeli i guidës së  Jean-Franck Charlet këmbënguli se fotografia ishte e mirëfilltë. “Unë jam udhëzuesi që shoqërova Eric Ëoerth. Kjo foto është 100% e vërtetë, edhe nëse pjerrësia në 45 gradë shfaqet pak më e pjerrët se sa është në realitet. Kjo pjerrësi nuk është e thjeshtë … është ajo që ka qenë vendi i aksidenteve të shumta në të kaluarën. “

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai tha se Woerth ishte një alpinist i shkëlqyer.

“Jam i habitur që një fotografi e thjeshtë ka ngjallur kaq shumë komente kritike dhe ironike nga përdoruesit e internetit dhe alpinistët, komente të marra gjerësisht nga mediat tona të mëdha kombëtare … të cilët thjesht e kanë zgjedhur këtë lehtësisht dhe pa asnjë profesionalizëm nuk kanë bërë asnjë përpjekje për të kontaktuar personin i cili e bëri fotografinë për të zbuluar të vërtetën, “tha Charlet.

 Burimi: Theguardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment