Rajoni

Publikohet përgjimi ‘bombë” i Zoran Zaevit/ Në qendër Ali Ahmeti, ja çfarë thotë ai për të 

Sipas Zaevit, në përgjimin që është publikuar me Ligjin e Ri binin disa çështje, përfshirë edhe rastin  i Ali Ahmetit i cili ishte i dyshuar për ‘’Regjistrimin’’. Ai ka shtuar se rreziku më i madh që sipas tij është kreu i BDI-së Ali Ahmeti
Featured image of article: Publikohet përgjimi ‘bombë” i Zoran Zaevit/ Në qendër Ali Ahmeti, ja çfarë thotë ai për të  Zoran Zaev dhe Ali Ahmeti

MAQEDONI E VERIUT- Një tjetër përgjim ‘’bombë’’ i ish kryeministrin Zoran Zaevi është publikuar nga mediat në Maqedoninë e Veriut vetëm pak ditë para zgjedhjeve.  Përgjimi ka të bëj me ligjin e ri për Prokurorinë që hyri në fuqi vetëm 11 ditë më parë dhe interesi i Zaev  ishte që të siguronte shumicën e votave në Kuvend.

Sipas Zaevit, në përgjimin që është publikuar me Ligjin e Ri binin disa çështje, përfshirë edhe rastin  i Ali Ahmetit i cili ishte i dyshuar për ‘’Regjistrimin’’. Ai ka shtuar se rreziku më i madh që sipas tij është kreu i BDI-së Ali Ahmeti.

“Talir 2 po bie, bie edhe “Poshtenska Banka ” po bien një sërë rastesh, bie edhe rasti i Ali Ahmetit dhe pothuajse i gjithë rreziku është ky. Kjo është e rëndësishme edhe për BDI-në dhe është një nga zgjidhjet që i kemi. Mbyllen me vetë ligjin. Gjithçka që është pas datës 30, mbeten të gjalla 18 lëndët”, tha Zoran Zaev, kryetar i LSDM-së.’’- tha Zaev.

Por pas kësaj LSDM ka reaguar menjëherë duke konfirmuar se Zaev  luftoi për shumicën në Kuvend që ky ligj të kalohej.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“LSDM dhe kryetari i saj Zoran Zaev vazhdimisht kanë luftuar për sigurimin e shumicës së dy të tretave në Kuvend, me çka sot lëndët e PSP-së vazhdojnë, edhe pse ajo Prokurori nuk ekziston më”, thonë nga LSDM.

Publikimi i përgjimeve jolegale në internet gjatë fushatës zgjedhore u bë praktikë e këtyre zgjedhjeve. Përveç për Zaevin, “bomba” ka edhe për liderin e VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickovski dhe për bashkëpunëtorët e tij më të afërt, Aleksandar Nikollovski, Antonio Milloshoski dhe Igor Janushevi.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment