Argetim

Publikohet koleksioni i errët me fotografitë e vendeve të masakrave në Australi

Koleksioni i saj quhet " Harresa e errët", një emër ky që i shkon përshtat historisë së trishtë të vendeve që ajo ka zgjedhur të publikojë.

AUSTRALI – Fotografja australiane Aletheia Casey, ka publikuar koleksionin e saj të fundit, ku pasqyron ndryshimet e ndodhura në territorin australian pas masakrave të bëra nga britanikët.

Fotografja tregon se edhe pse ka jetuar pjesën më të madhe të jetës së saj larg australisë, Australia është i vetmi vend që ajo e konsideron si shtëpinë e saj.

Koleksioni i saj quhet ” Harresa e errët”, një emër ky që i shkon përshtat historisë së trishtë të vendeve që ajo ka zgjedhur të publikojë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në vendet e fotografuara janë zhvilluar edhe disa nga luftërat midis njerzëve vendas që jetonin aty, dhe britanikëve që kërkonin të pushtonin tokat.

Burimi:BBC

E.C/Dosja.al

Shto Koment