Rajoni

Publikohet bilanci në Kosovë/ Në 24 orët e fudnit regjistrohen 5 viktima, 117 raste të reja dhe 131 pacientë të shëruar

Publikohet bilanci në Kosovë/ Në 24 orët e fudnit regjistrohen 5 viktima, 117 raste të reja dhe 131 pacientë të shëruar
Featured image of article: Publikohet bilanci në Kosovë/ Në 24 orët e fudnit regjistrohen 5 viktima, 117 raste të reja dhe 131 pacientë të shëruar Foto Ilustruese

KOSOVË- Insituti i Shendetit Publik në Kosovë ka njoftuar se jatë 24 orëve të fundit kanë vdekur 5 persona, dhe numri në total i të dvekurve ka shkuar në 556 raste.

Po ashtu në 24 orët e fundit ISHKP bën të ditur se janë regjistraur janë 117 raste  të reja dhe janë shëruar edhe 131 të tjerë.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 36 raste, komuna Gjilan 21 raste, komuna Prizren 12 raste, komuna Pejë 9 raste, komuna Viti 9 raste, komuna Suharekë 5 raste, komuna Dragash 3 raste, komuna Kaçanik 3 raste, komuna Klinë 3 raste, komuna Drenas 2 raste, komuna Fushë Kosovë 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Ferizaj, Han i Elezit, Lipjan, Obiliq, Rahovec, Shtime dhe Skenderaj.

Kështu me shtimin e rasteve të ditës së sotme numri në total i të prekurve ka shkuar në 14.027.

Njoftimi i plotë

131 TË SHËRUAR DHE 117 RASTE ME COVID-19!

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR dhe në laboratoret private, janë testuar gjithsej 464 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 117 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Numri total i rasteve pozitive është 14.027 raste nga 53.554 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 556 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 131 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 10.431 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.040.

Rastet pozitive janë nga: komuna Prishtinë 36 raste, komuna Gjilan 21 raste, komuna Prizren 12 raste, komuna Pejë 9 raste, komuna Viti 9 raste, komuna Suharekë 5 raste, komuna Dragash 3 raste, komuna Kaçanik 3 raste, komuna Klinë 3 raste, komuna Drenas 2 raste, komuna Fushë Kosovë 2 raste, komuna Malishevë 2 raste, komuna Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Ferizaj, Han i Elezit, Lipjan, Obiliq, Rahovec, Shtime dhe Skenderaj.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment