Aktualitet

Pse u mor vendimi për mbylljen e shkollave? Fico: Shumë fëmijë jashë shtruar në spitale, kolliten dhe…

Në një lidhje me Skype Fico tha se kjo gjë është bërë për shkak të infeksioneve respiratore, duke qenë se jemi futur zyrtarisht në stinën e dimrit.
Featured image of article: Pse u mor vendimi për mbylljen e shkollave? Fico: Shumë fëmijë jashë shtruar në spitale, kolliten dhe… Albana Fico

TIRANË– Albana Fico ka shpjeguar motive që e kanë çuar Komitetin Teknik të Ekspertëve për mbylljen e shkollave dhe alternimin e mësimit online me fizik.

Në një lidhje me Skype Fico tha se kjo gjë është bërë për shkak të infeksioneve respiratore, duke qenë se jemi futur zyrtarisht në stinën e dimrit.

Sipas Ficos, në shumë spitale, janë shtruar shumë fëmijë që kanë simptoma të ndryshme, që u përkasin virozave stinore.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Jemi futur në një periudhë shumë të ftohtë të dimrit. Në shumë spitale ka pasur shtrime të fëmijëve. Nuk ka asnjë këmbanë alarmi, por fëmijët janë shtruar në spitale. Kanë pasur simptoma të viroza stinore. Nuk është sars-cov 2 por është një masë e marrë që të mos shkojmë drejt një infektimi,”- tha Fico.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment