Opinione

Pse Trump ka frikë të largohet nga Shtëpia e Bardhë?

Dhe ngjitja e tij në 2016 në Shtëpinë e Bardhë hapi sytë e tij për forca të blinduara ligjore të presidencës të cilat ai i interpretoi gjerësisht dhe shpesh në mënyrë të pasaktë. Megjithëse Trump gjatë viteve ka manipuluar , ndër vështirësi të tjera, notat e larta , kërcënimin e falimentimit personal , akuzat për sulme seksuale , një hetim intensiv federal dhe një fajësim , ai ka vazhduar përpara relativisht i pabazuar dhe i pa ngarkuar nga keqardhja. Pasuria, të famshmit dhe presidenca e kanë mbajtur atë të fuqishëm.
Featured image of article: Pse Trump ka frikë të largohet nga Shtëpia e Bardhë? Donald Trump

SHBA- Donald Trump është njeriu më me fat i gjallë. Ndryshe nga të gjithë, ai është mbrojtur nga pasojat e gabimeve të tij gjatë gjithë jetës së tij. Lindur në një familje të pasur, ai ishte i izoluar nga perspektivat e vakëta akademike dhe ndërprerjet e biznesit serial nga paratë e babait të tij. Duke u shfaqur si një yll i TV realitet në fillim të viteve 2000, Trump zbuloi se fama e lejonte atë të ishte aq grabitqar sa qejfi pa pasoja. Dhe ngjitja e tij në 2016 në Shtëpinë e Bardhë hapi sytë e tij për forca të blinduara ligjore të presidencës të cilat ai i interpretoi gjerësisht dhe shpesh në mënyrë të pasaktë. Megjithëse Trump gjatë viteve ka manipuluar , ndër vështirësi të tjera, notat e larta , kërcënimin e falimentimit personal , akuzat për sulme seksuale , një hetim intensiv federal dhe një fajësim , ai ka vazhduar përpara relativisht i pabazuar dhe i pa ngarkuar nga keqardhja. Pasuria, të famshmit dhe presidenca e kanë mbajtur atë të fuqishëm. E gjithë ky izolim ka bërë që ai të mos ketë mësuar nga gabimet e tij. Çdo llogari personale dhe publike është shtyrë ose shmangur mënjanë.
Tani, megjithatë, Trump po vështron dy kërcënime që shfaqen pasi ai largohet nga Shtëpia e Bardhë në janar. Njëra është financiare, tjetra ligjore. Asnjëra nuk është plotësisht nën kontrollin e tij. Dhe të dy mund të ndihmojnë në shpjegimin, së bashku me paaftësinë e tij të përhershme për të pranuar humbjen , sepse Trump nuk do ta pranojë që Presidenti i zgjedhur Joe Biden do ta pasojë atë dhe pse ai ka regjistruar Partinë Republikane për ta ndihmuar atë të ndriçojë Amerikanët në lidhje me rezultatin e zgjedhjet presidenciale.

Trump dhe bizneset që ai strehon brenda Organizatës Trump janë të ngarkuara me më shumë se 1 miliard dollarë borxhe, të cilat Dan Alexander i Forbes, i ka mbledhur me ndihmë . Një pjesë e kësaj gjithsej është zbuluar gjatë viteve të fundit në zbulimet personale financiare të presidentit, në dosje pranë Zyrës së Etikës Qeveritare . New York Times zbuloi kohët e fundit se Trump ka garantuar personalisht të paktën 421 milion dollarë të borxhit, me më shumë se 300 milion dollarë që vijnë për t’u paguar brenda katër viteve.
Me fjalë të tjera, Trump është në kërkim për shumë para që ai mund të duhet të përpiqet të paguajë në një ekonomi të goditur nga Covid-19 në të cilën industritë e tij hotelet, koha e lirë, pasuritë e patundshme urbane janë grumbulluar veçanërisht . Forbes vlerëson se pasuritë e tij vlejnë 3.7 miliardë dollarë; Bloomberg Neës i kap rreth 3.2 miliardë dollarë. Ai nuk do të prishet. Por nëse ekonomia vazhdon të luftojë në muajt e ardhshëm, këto vlerësime do të testohen. Dhe shumë nga ato që zotëron Trump nuk janë likuide, që do të thotë se ai mund ta ketë të vështirë të shesë pasuritë shpejt nëse i duhet të mbledhë fonde. Ndër pasuritë më të vlefshme të Trump, janë aksionet e pakicave të dy pronave të kontrolluara nga Vornado Realty Trust. Thashethemet e shitjeve të zjarrit mund të zvogëlojnë më tej vlerën e portofolit të tij. Një tjetër gjë që do të dobësonte aftësinë e Trump për të negociuar marrëveshje financiare është largimi nga presidenca.

Në anën ligjore të librit kryesor, Trump, fëmijët e tij dhe kompania e tyre përballen me hetime agresive në financat e tyre, praktikat e kontabilitetit dhe pagesat e taksave.
Zyra e Prokurorit të Rrethit Manhattan po heton Trump për mashtrim të mundshëm tatimor dhe falsifikim të regjistrave të biznesit, sipas regjistrimeve të gjykatës së apelit. Në këtë hetim, i cili po shqyrton gjithashtu pagesën e presidentit të parave të heshtura për dy gra që dyshohet se kishin pasur takime seksuale me të, zyra e DA po kërkon tetë vjet të kthimeve të taksave të Trump . Po shqyrton gjithashtu nëse Trump fryu vlerën e pronave të tij dhe pasurive të tjera në mënyrë që të sigurojë fonde nga huadhënësit dhe investitorët.

Prokurori i Përgjithshëm i Nju Jorkut, Letitia James ka nisur një hetim tjetër , gjithashtu i përqendruar në faktin nëse Organizata Trump dhe familja Trump manipuluan vlerësimet për të siguruar financime ose përfitime nga inxhinieria e taksave. Hetimi i James është një çështje civile, e cila mund të sjellë ndëshkime të rënda financiare kundër Trump por jo kohë burgimi. Hetimi i Vance është një çështje penale, megjithatë, dhe nëse ekuipazhi Trump shpallet fajtor për krime, koha e burgut është në tryezë.
Ekipi i Trump ka luftuar ashpër kundër hetimit të Vance, duke përfshirë argumentimin para Gjykatës së Lartë të SHBA se një president i ulur është i imunizuar nga ndjekjet penale të shtetit. Ndërsa gjykata e hodhi poshtë këtë nocion në një vendim historik gjatë verës, ai do të bëhej një argument i diskutueshëm në çdo vend pasi Trump të mos jetë më president.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një Trump i shtyrë jashtë hendekut ligjor që rrethon Shtëpinë e Bardhë bëhet, në pjesën më të madhe, një Trump që mund të paditet dhe penalizohet ashtu si çdo amerikan tjetër. Kjo gjithashtu mund t’i japë tërheqje të reja çështjeve të sulmeve seksuale kundër tij.
Është e paqartë se sa agresivë do të jenë zyrtarët e zbatimit të ligjit në administratën e Biden ndaj Trump. Ata mund të ringjallin disa nga akuzat e pengimit që janë lënë pas dore që kur ish-Këshilltari Special Robert Mueller përfundoi hetimin e tij. Nga ana tjetër, zjarri politik që mund të ndizet mund ta bindë Biden të përmbahet.
Ajo që është e qartë është se paratë dhe liria e Trump janë në lojë. Ndërsa do të arrijë të humbasë zgjedhjet e vitit 2020, ai do të vazhdojë të përgjigjet me egërsi dhe në mënyrë të paparashikueshme, si një njeri që për 74 vjet është mësuar të largohet me pothuajse gjithçka.

MARRË NGA BLOOMBERG

(I.A/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment