KRYESORET
Editorial

Pse Rama po e bën nul rrëfimin e Veliajt

25 Janar 2022, 17:14 Nga DOSJA
Pse Rama po e bën nul rrëfimin e Veliajt

Nga Enton Abilekaj

TIRANË– Edi Rama u angazhua personalisht për ta bërë nul dëshminë e Erjon Veliajt per pushtetin Rilindas. Një dëshmi e regjistruar pa dijeninë e dëshmitarit, që u ngjante rrëfimeve që kriminelët bëjnë përpara se të ekzekutojnë viktimën, në thrillerat skematikë. Me ndryshimin që ato rrëfime ndihmojnë shikuesin të kuptojë vetem ngjarjet e mëparshme, ato e mbyllin thrillerin.

Në rrëfimin e Veliajt përfshihet e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja. Ai na tregon se si pushteti i Rilindjes pushtoi gjithe institucionet, si shkatërroi qëndresën qytetare për të mbrojtur historinë, kulturën dhe gjelbërimin. Si ra Teatri duke u joshur dhe shantazhuar aktorët qe e mbronin. Na shpjegon ndryshimin e papritur të qëndrimit të Robert Ndrenikës dhe kolegëve të tij, pasi Erjon Veliaj i thirri dhe u soll me ta njësoj si me Sulejman Memën, se si një njeri me pushtet ka përdorur dhe përdor metoda kriminale për të rekrutuar personalitete dhe për t’i përdorur ata si jeniçerë për të zhvatur institucione të pavarura dhe pasuri publike.

Rrëfimi i Veliajt shpjegoi rrahjet e protestuesve te Parku i Liqenit dhe pastaj futjen e betonit për të prishur tabutë që betonizimi i tanishëm të mos haste rezistencë.

Shpjegoi se si i përçau banorët e Astirit, Shkozës, Bregut të Lumit dhe 5 majit, me të njëjtat mjete të paligjshme të joshjes dhe shantazhit, për të ulur kostot e strehimit të të pambrojturve që të rritej fitimi i ndërtuesve – ortakë.

Amnistimi i këtyre padrejtësive dhe paligjshmërive nuk mbetet pa u shpjeguar në rrëfimin e Veliajt. Ai tregon se si Drejtësia tani është një shtojcë e pushtetit të Rilindasve, që, jo vetëm nuk mund t’i prekë, por përdoret si armë kundër gjithë kundërshtarëve. Pa e përmendur shpjegon pse për çështjen e patronazhistëve që u mbyll për turpin e SPAK, u morën në pyetje vetëm denoncuesit dhe u kërkua konfiskimi i portalit që e denoncoi. Pa e përmendur shpjegon pse DH Albania u telendis me dënimin e një recepsionisti, pse dosjet 339 dhe 184 u bënë barsaleta juridike, pse veprimet e Drejtësisë nxiten nga zyrat e PS, shkruan Enton Abilekaj.

Na shërbeu për të kuptuar të ardhmen pa asnjë institucion të pavarur. Me marrjen e Presidencës dhe FSHF, edhe ndonjë institucion ka mbetur i pakontrolluar do të bjerë pa rezistencë. Ishujt e lirë mund të jenë sfidë për Kinën, jo për Rilindjen.

Kështu, siç e paralajmëron Veliaj, pushteti totalitar do të pushtojë çdo qelizë të shoqërisë. Instalimi i regjimit nuk do të ketë më rezistencë, ndërsa dhuna e pakicës i ka nën kontroll të gjithë mekanizmat.

Në hapat e fundit të këtij projekti, të denoncuar nga opozita dhe një pjesë e medias, rrëfimi i Veliajt ishte vetëm konfirmim. Me të drejtë Rama kërkon ta bëjë nul. Ai rrëfim u tregon të gjithëve se instalimi i regjimit nuk është akuzë e kundershtarëve, por një projekt në përfundim. Dekonspirimi i pavullnetshëm i Veliajt, mund ta kompromentojë sadopak.

Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 21 Janar 2022, 13:28

Zgjedhjet e pjesshme, fundi i agonisë së PD-së

Nga Enton AbilekajTIRANË– Misionarët e pajtimit të gjaqeve politike kanë filluar të mësyjnë studio televizive për të nxjerrë kandidatë të përbashkët ...

Editorial 11 Janar 2022, 19:18

Autokratët i duan votimet!

Nga Meri LikaNë gojën e Lulëzim Bashës, rrallëherë fjala demokraci ka qenë kaq e përdorur por në të njëjtën kohë dhe kaq e dhunuar, kaq e promovuar dhe në të nj...

Editorial 10 Janar 2022, 14:17

Kush vajton për PD?

Nga Arlind QoriE shtuna e hunjve dhe gazit të Bashës dhe Berishës ishte jo vetëm inskenim i një beteje mesjetare, por edhe dita kur të gjithë e kuptuan se Parti...

Editorial 6 Janar 2022, 10:17

‘Lufta civile amerikane po vjen’

Nga Stephen MarcheSHBA – Askush nuk e do atë që po vjen, kështu që askush nuk dëshiron ta shohë. Në prag të luftës së parë civile, njerëzit më inteligjent...

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju