Aktualitet

Pse po vdesin të rinjtë nga COVID-19? Mjeku Kraja: Nuk është ndonjë çudi, vijnë edhe vonë në spital

VIDEO
Dhimitër Kraja u shpreh se një prej arsyeve është edhe koha që kalojnë duke u vetë-mjekuar në banesë pa asistencën e mjekëve. 
Featured image of article: Pse po vdesin të rinjtë nga COVID-19? Mjeku Kraja: Nuk është ndonjë çudi, vijnë edhe vonë në spital

TIRANË– Anëtari më i ri i Komitetit Teknik të Ekspertëve, Dhimitër Kraja ka analizuar shkaqet e rritjes së vdekshmërisë të të rinjve në vendin tonë. Në një konferencë për shtyp me gazetarët, ai u shpreh se një prej arsyeve është edhe koha që kalojnë duke u vetë-mjekuar në banesë pa asistencën e mjekëve. 


PJESË NGA KONFERENCA:

Pyetje: Pse po ndodh vdekja e të rinjve?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kraja: Pyetja është e fortë në fakt. Shkaqet janë të ndryshme, është shtuar numri i infeksioneve dhe do të kemi forma të shtuara. Është një gjë që ndodh, nuk është habi e madhe. Faktori i dytë është që mundet, e teprojnë disa persona me trajtimet në shtëpi. Njerëzit shpesh herë e teprojnë dhe duke ardhur vonë kalon edhe koha kur spitali mund të ndërhyjë me protokolle për t’i shpëtuar. Ka edhe faktorë të tjerë, psh. genetik. Gjermania deri para vjeshtës dhe dimrit kishte vdekshmëri të ulët. Vjeshta dhe dimri ka shtuar numrin e vdekjeve mbi 71 mijë.


LAJMI KRYESOR: ZYRTARE! Varianti britanik i COVID-19 ka hyrë në Shqipëri, s’ndryshojnë masat edhe për 2 javë! Zëvendësohen Najada Çomo e Tritan Kalo, Komiteti Teknik i Ekspertëve me 3 anëtarë të rinj

(k.m/dosja.al)

Shto Koment