Kuriozitete

Pse njerëzit bëjnë thashetheme? Shkenca ka një përgjigje

Në studimin e botuar në “Social Psychological and Personality Science” thuhet: Shumica dërrmuese e thashethemeve ishte neutrale. Rreth tre të katërtat e bisedës nuk ishin as pozitive dhe as negative ”.
Featured image of article: Pse njerëzit bëjnë thashetheme? Shkenca ka një përgjigje Thashetheme

TIRANË- Të gjithë kemi bërë të paktën njëherë thashetheme në jetën tonë. Megjithëse mendojmë se nuk gjëja më e mirë për të bërë, rezulton se ndarja e historive me të tjerët mund të jetë një zakon aq toksik sa mendojmë.

Në studimin e botuar në “Social Psychological and Personality Science” thuhet: Shumica dërrmuese e thashethemeve ishte neutrale. Rreth tre të katërtat e bisedës nuk ishin as pozitive dhe as negative ”. Studiuesja Elena Martinescu thotë se thashethemet mund të jenë të dobishme dhe nëse biseda është negative.

“Thashethemet mund të na ndihmojnë të gjejmë të tjerë që të ndajmë mendimet tona dhe mund të na ofrojë mbështetje sociale, për shembull duke folur për një konflikt që keni me një koleg – ju mund të gjeni një aleat për bisedën tuaj.”, thotë ajo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Disa studiues besojnë se përgjatë historisë njerëzore, thashethemet janë përdorur si një mjet për t’u lidhur me të tjerët dhe për të kritikuar ata që nuk mbështesin idetë ose parimet e përbashkëta të një grupi të veçantë.

(a.b)/dosja.al

Etiketa:

Shto Koment