Kuriozitete

Pse na lëvizin veshët? Nga evoluan sytë dhe cili është funksioni i kërthizës? Mësoni për funksionet e veçanta të pjesëve të trupit

VIDEO
Mediat e huaja së fundmi kanë publikuar disa video ku tregojnë funksionin e veshëve syve, kërthizës dhe hundës dhemesa duket trupi ynë është i pajisur me një pasuri të jashtëzakonshme.
Featured image of article: Pse na lëvizin veshët? Nga evoluan sytë dhe cili është funksioni i kërthizës? Mësoni për funksionet e veçanta të pjesëve të trupit Foto Ilustruese

Pse na lëvizin veshët veshët? Cila është funksioni i kërthizës? Këto janë pyetjet që shpesh ia bëjmë vetes dhe mesa duket edhe për këto kemi një përgjigje. Mediat e huaja së fundmi kanë publikuar disa video ku tregojnë funksionin e veshëve syve, kërthizës dhe hundës dhemesa duket trupi ynë është i pajisur me një pasuri të jashtëzakonshme.

Veshi i njeriut është mjaft i jashtëzakonshëm pasi përveç funksionit të dëgjimit ai edhe mund të lëvizë në koordinim kur ndryshohet dhe pamja e njeriut.

Sytë tanë kanë evoluar nga një gropë e vogël, e ndjeshme ndaj dritës, deri te organet komplekse që kemi sot.

Kërthiza mund të duket vetëm si një formë që ekziston në trupin tonë por ajo bën të mundur formimin e një qenie njerëzore brenda nesh. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të gjithë kemi hundë. Por cila është qëllimi i saj? Nëpërmjet hundës ne mund të marrim oksigjenin dhe mund të ndjejmë aromën por hunda edhe mund të lëvizë edhe në drejtime të ndryshme.

Në videot e mësipërme mund të evolucionin, shkencën dhe historinë kulturore të trupit të njeriut.

Burimi:BBC

(A.K.Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment