Sociale

Pse i përdorim kufjet? Hulumtimi i ri do t’ju befasojë!

Një sondazh nga një kompani gjermane zbuloi se 47 përqind e njerëzve vendosin kufje për t'u larguar nga ambienti që i rrethon.
Featured image of article: Pse i përdorim kufjet? Hulumtimi i ri do t’ju befasojë! Foto ilustruese

A ecni rrugës dhe mbani kufje në vesh? Në fakt, nuk është çështje muzike por – e privatësisë.

Një sondazh nga një kompani gjermane zbuloi se 47 përqind e njerëzve vendosin kufje për t’u larguar nga ambienti që i rrethon. Një numër i ngjashëm, 42 përqind, i përdorin ato si një sinjal për të tjerët se nuk duan të shqetësohen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

1 në 5 persona që u anketuan përdor kufje në mënyrë që të mos shqetësohet në punë ose në punë. Ka dhe nga ata që i përdorin ato si një aksesor mode. Ndërsa vetëm 23 përqind e njerëzve thanë se nuk përdorin kufje fare.

(k.m.dosja.al)

Shto Koment