Psikologji

Studimi i fundit/ Pse disa njerëz kanë ‘dy tru’?

Babai i sindromës së ndarjes së trurit shpjegon se si studiuesit zbuluan të dy trutë e njeriut. Ky hulumtim ka ndihmuar për të dhënë njohuri se si truri ynë është i organizuar dhe aftësitë e tij janë të ndara.
Featured image of article: Studimi i fundit/ Pse disa njerëz kanë ‘dy tru’? Truri i njeriut.

Sipas një studimi të fundit, Gazzaniga ka vendosur në provë disa nga pacientët e tij, duke iu kërkuar atyre të rrëshqisni gishtin e njërës dorë, duke u përpjekur të preknin dorën tjetër. Pak absurde për ta dëgjuar, por për disa kjo është e pamundur.

Mike Gazzaniga, babai i sindromës së pjesëve të trurit sipas një studimi, ai është përqëndruar tek një pacient që kishte pësuar një ‘kallusus corpus’, procedura që ndan trurin në dy gjysma për të trajtuar disa forma të epilepsisë.

Ai pa që pacienti kishte vështirësi në përpunimin e imazheve në varësi të vendit ku ndodhej. Pasi një procedurë e tillë krijon paaftësi të trurit. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kur shohim një imazh në syrin tonë të majtë, imazhi dërgohet në anën e djathtë të trurit dhe anasjelltas. Më pas imazhi dërgohet në anën e majtë të trurit, për t’u përpunuar dhe për të marrë kuptimin e asaj çfarë shohim. 

Burimi: BBC

L.K/Dosja.al

Shto Koment