Bota

“Provokon” sërish Turqia, Çavusoglu: Greqia nuk ka besim në vete ndaj refuzon dialogun

Ndër të tjera ai është shprehur se nëse Greqia ka besim tek vetja tëherë le të ulet në tryezën e dialogut.
Featured image of article: “Provokon” sërish Turqia, Çavusoglu: Greqia nuk ka besim në vete ndaj refuzon dialogun Mevlut Cavusoglu

TURQI- Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusoglu, ka provokuar edhe njëherë Greqinë përmes një deklarate ku është shprehur se Greqia nuk është në favor të dialogut dhe se kjo e fundit ka refuzuar të gjithë iniciativat që ka bërë NATO dhe BE-ja.

Ndër të tjera ai është shprehur se nëse Greqia ka besim tek vetja, atëherë le të ulet në tryezën e dialogut.

“Kohët e fundit, Greqia e ka bërë të qartë se nuk është në favor të dialogut, duke thënë” jo “për të gjithë iniciativat si të NATO ashtu edhe të BE. Ne kemi mbështetur të gjitha iniciativat dhe e kemi bërë të qartë se jemi të hapur për dialog.  Në deklaratën tonë, ne theksuam edhe një herë se mbështesim propozimin e NATO-s, por Greqia refuzoi. Ne i dimë pozicionet tona shumë mirë. Ne e shpjegojmë atë në kontekstin e së drejtës ndërkombëtare. Ka shumë zona të diskutueshme në botë, ne themi se këto probleme kanë zgjidhje, por Greqia nuk dëshiron të diskutojë. Nëse është Greqia ajo që ka besim në vetvete, atëherë le të ulet në tryezën e dialogut. Ata thonë se kanë të drejtë por kemi edhe ne gjëra për të thënë. Meqenëse ata nuk mund të arrijnë epërsinë në fushën e betejës dhe në tryezën e negociatave, Greqia gjithmonë tregon një qëndrim agresiv pasi humbet epërsinë psikologjike. Greqia nuk është e sinqertë dhe vendet e BE-së janë lodhur nga këto qëndrime. tha Tsavousoglou.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Turqia dhe Greqia prej  1 muaji ndodhen në gjendje tensioni që pas kërkimeve për gaz në Mesdheun lindor, nga ana e shtetit turk.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment