Bota

Protestuesit “Jelekverdhë” mbushin rrugët e Parisit

Protestat e "Jelekverdhëve" fillimisht u nxitën nga një rritje e çmimit të karburantit, por shpejt u përhapën në të gjithë Francën dhe evoluan në një shprehje të përgjithshme.
Featured image of article: Protestuesit “Jelekverdhë” mbushin rrugët e Parisit

Francë- 2019 ka qënë një vit protestash për Francën e cila akoma nuk po gjen qetësi. Për Jelekverdhët është java e 59-të e protestave. Protestat e “Jelekverdhëve” fillimisht u nxitën nga një rritje e çmimit të karburantit, por shpejt u përhapën në të gjithë Francën dhe evoluan në një shprehje të përgjithshme.

Kujtojmë se protestat e filluan në 17 nëntor 2018 për të protestuar ndaj kostove të larta të jetesës dhe politikave të padrejta ekonomike në vend, protesat patën me qindra të plagosur dhe të arrestuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

M.P/Dosja.al

Shto Koment