Bota

Protestë në Maqedoni! Protestuesit i kërkojnë presidentit të mos mbrojë terroristët e ’27-prillit’

Këshilli Organizativ i Protestave i ka kërkuar presidentit të shtetit të mos i mbrojë pasi sipas tyre ato janë ‘teroristë’.
Featured image of article: Protestë në Maqedoni! Protestuesit i kërkojnë presidentit të mos mbrojë terroristët e ’27-prillit’ Pamje nga protesta

MAQEDONI-Në Maqedoni është organizuar një protestë ditën e sotme, e cila filloi si pasojë e deklaratës së Stevo Pandarovski për amnistinë e të dënuarve të ‘27 prillit’.

Këshilli Organizativ i Protestave i ka kërkuar presidentit të shtetit të mos i mbrojë pasi sipas tyre ato janë ‘teroristë’ dhe shteti po i mbron ata, gjë e cila kjo bie në kundërshtim me parimet e demokracisë.

 “Sot jemi mbledhur para presidencës por hasëm në një kordon policorë. U mblodhëm për të reaguar kundër deklaratës së Presidentit Stevo Pendarobski, sipas të cilit të dënuarve të 27-prillit duhet tu hiqet termi ‘terrorist’. Presidenti ka shkelur betimin e tij dhe po u sherben vetëm palës maqedonase.Pse asnjëherë nuk I komenton rastet e monitoruara polituke ndaj shqiptareve? Jemi mbledhur ti bëjëm thirrje Pandarovskit që të mos mbrojë terroristët sepse demokracia nuk e lejon një gjë të tillë” – tha një nga protestuesit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më 27 prill të vitit 2017 ndodhi një nga ngjarjet më të dhunshme në Kuvendin e Maqedonisë. Gjatë sulmit të kuvendit nga një grup i madh protestuesit që kundërshtonin zgjedhjen e Talat Xhaferit për kryetar të këtij institucioni, por edhe ndërrimin e pushtetit, ishin plagosur rëndë kryetari i Aleancës për Shqiptarët Ziadin Sela, të cilët sulmuesit e kishin lënë për të vdekur, kreu i LSDM-së, Zoran Zaev, deputetja Radmilla Sheqerinska dhe shumë persona tjerë.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment