Bota

Protestë kundër sulmeve të dhunshme në Siri? I riu kurd vetëdigjet para selisë së UNHCR në Zvicër (VIDEO)

Urgjenca ka mbërritur menjëherë në vendngjarje dhe kurdi është transportuar me helikopter nga sheshi "Place des Nations" përpara selisë së Kombeve të Bashkuara për në Spitalin Universitar të Lausanne (CHUV), i specializuar për trajtimin e djegieve.
Featured image of article: Protestë kundër sulmeve të dhunshme në Siri? I riu kurd vetëdigjet para selisë së UNHCR në Zvicër (VIDEO) Momenti i transportimit te 30-vjecarit kurd per ne Spital

Zvicër- Një 30-vjeçar kurd i ka vënë flakën vetes para selisë së Agjencisë së Refugjatëve të Kombeve të Bashkuara në Gjenevë. “Ai është një kurd i lindur në 1988 në Siri dhe me banim në Gjermani”, tha për mediat vendase zëdhënësi i policisë së Gjenevës, Silvain Guillaume-Gentil. Urgjenca ka mbërritur menjëherë në vendngjarje dhe kurdi është transportuar me helikopter nga sheshi “Place des Nations” përpara selisë së Kombeve të Bashkuara për në Spitalin Universitar të Lausanne (CHUV), i specializuar për trajtimin e djegieve.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 

Motivet e këtij akti ekstrem të ndërmarrë nga 30-vjeçari janë ende të paqarta. Ai erdhi me këtë akt në një periudhë tensionesh të larta dhune në verilindje të Sirisë. Incidenti raportohet se ka ndodhur rreth orës 7:40 të mëngjesit, teksa shumë njerëz po punonin në seli. “Unë u zgjova nga britmat në rrugë. Kishte klithma shqetësuese, pashë që diçka po ndodhte jashtë UNHCR. Kishte shumë makina policie, një ambulancë dhe zjarrëfikës”, është shprehur një banor.

Zëdhënësi i UNHCR, Andrej Mahecic tha për Reuters: “Ne jemi të trishtuar për çfarë ka ndodhur dhe të tronditur nga ky akt që ndodhi para selisë tonë në Gjenevë këtë mëngjes”. 30-vjeçari kishte lyer veten e tij me benzinë dhe më pas i kishte vënë flakën. Pas këtij akti ai u përpoq të hynte në ndërtesën e UNHCR, por oficerët e sigurisë dhe shërbimet mjekësore ndërhynë dhe zjarri u shua.

(E.S. Dosja.al)

Shto Koment