Bota

Protestat/ Trump: Kina po lëviz trupat drejt kufirit me Hong Kongun

Presidenti amerikan Donald Trump ka deklaruar në lidhje me protestat e vazhdueshme në Hong Kong, duke bërë thirrje për qetësi, si dhe ka deklaruar se Kian po lëviz trupat drejt kufirit me Hong Kongun.
Featured image of article: Protestat/ Trump: Kina po lëviz trupat drejt kufirit me Hong Kongun Donald Trump

SHBA- Ndërkohë që tensionet në SHBA sa vijnë dhe shtohen në Hong Kong protestat e vazhdueshme.

Në këtë kohë që për situatën e tensioonuar në Kinë, ka reaguar edhe Presidenti amerikan Donald Trump duke përsëritur fjalët e e angjensisë amerikane të inteligjencës, ku tha se qeveria e Kinës po lëviz trupat e saj në kufirin me Hong Kongun, si dhe kërkon qetësi për vendin.

 “Inteligjenca jonë na ka informuar se qeveria kineze po lëviz trupat në kufi me Hong Kongun. Të gjithë duhet të jenë të qetë dhe të sigurt!”, shkroi Trump në Twitter.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Protestat në Hong Kongu vijnë si shkak i mospranimit të ligjit për ekstradimet nga rajoni gjysmë autonom drejt Kinës.

 Burimi: HKFP

A.C/Dosja.al

Shto Koment