Bota

Protestat për vrasjen e George Floyd/ New York-u shtyn shtetrrethimin, Andrew Cuomo: I frikësohemi valës së dytë të Covid-19

Por plaçkitja vazhdoi, kështu që kryetari i bashkisë njoftoi më vonë një zgjatje të kufizimeve, nga ora 8 e mëngjesit deri në 5 të pasdites.
Featured image of article: Protestat për vrasjen e George Floyd/ New York-u shtyn shtetrrethimin, Andrew Cuomo: I frikësohemi valës së dytë të Covid-19 Guvernatori i New York-ut, Andrew Cuomo.

SHBA– Kryetari i Bashkisë së New York-ut Bill de Blasio, ka zgjatur shtetrrethimin në të gjithë qytetin e Manhattan pasi pati shumë dëmtime dhe filluan plaçkitjet e dyqaneve dhe bizneseve të vogla.  Të hënën rreth orës 5 pasdite pas protestave qyeti më i populluar i SHBA-së  ishte ‘shkatërruar’. Por plaçkitja vazhdoi, kështu që kryetari i bashkisë njoftoi më vonë një zgjatje të kufizimeve, nga ora 8 e mëngjesit deri në 5 të pasdites.

“Dhuna nga protestuesit “errëson drejtësinë e mesazhit”. Ajo luan në duart e njerëzve dhe forcave që nuk duan të bëjnë ndryshime” –tha Cuomo të hënën në një konferencë shtypi.

Ndërsa për  Uashingtonin, i cili gjithashtu është tronditur nga plaçkitjet, zjarrvëniet dhe vandalizmi pranë Shtëpisë së Bardhë dhe më gjerë, kryetari Muriel Bowser njoftoi një shtetrrethim nga 7 pasdite deri në orën 6 të mëngjesit.

Qytetet nëpër SH.B.A po shkatërrohen nga protestat për vite me radhë incidente midis policëve të bardhë dhe banorëve të zi. Rasti i Floyd, një i zi nga Minneapolis i cili vdiq pasi një oficer policie i bardhë u gjunjëzua në qafë për disa minuta, është një nga dhjetëra” tha Cuomo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai përmendi vdekjen e vitit 2014 në New York të Eric Garner, një i zi i paarmatosur që vdiq pasi u vendos në një çokollatë të ndaluar nga një oficer policie i bardhë. Oficeri u pushua nga puna, por jo deri në vitin 2019.

Ndër të tjera gurvenatori i Nju York-ut  është shprehur se protestat mund të rikthejnë një valë të dytë të fuqishme të koronavirusit.

Burimi:bloomberg.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment