Bota

Protestat për lirimin e Navanly, Rusia kërcënon rrjetet sociale: Gjobë 39 mijë euro për postimet që inkurajojnë tubime 

BBC shkruan se të gjithë rrjetet sociale si Facebook, Twitter, TikTok, Instagram do të gjobiten me 39 000 euro nëse nuk heqin të gjitha postimet që nxisin protesta.   
Featured image of article: Protestat për lirimin e Navanly, Rusia kërcënon rrjetet sociale: Gjobë 39 mijë euro për postimet që inkurajojnë tubime  Foto Ilustruese

RUSI- Rusia kërcënon rrjetet sociale me gjobë nëse postimet në to kanë përmbajtje për nxitje dhune dhe protestash për lirimin e Alexei Navanly. BBC shkruan se të gjithë rrjetet sociale si Facebook, Twitter, TikTok, Instagram do të gjobiten me 39 000 euro nëse nuk heqin të gjitha postimet që nxisin protesta.

Kjo gjë është bërë për shkak të protestave të shumta që u mbajtën fundjavën e kaluar në Rusi për të kërkuar lirimin e Kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny. Vëzhgimet për postimet që do të hidhen në rrjetet sociale do të jenë nga vëzhguesi zyrtar i mediave Roskomnadzor.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Alexei Navalny u arrestua në 17 janar në Moskë, sa zbirit nga avioni që e shoqëoi nga Gjermania. Ai u la në 30 ditë paraburgim deri sa trupi gjykues të mblidhet përsëri për të marrë një vendim përfundimtar.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment