Bota

Protestat në Bjellorusi/ Kreu i OSBE-së ofron dialog për zgjidhjen e krizës, Rama: Duhet një dialog konstruktiv

Po ashtu OSBE thotë se një dialog i hapur dhe konstruktiv është i nevojshëm për të gjetur një rrugëdalje në Bjellorusi.
Featured image of article: Protestat në Bjellorusi/ Kreu i OSBE-së ofron dialog për zgjidhjen e krizës, Rama: Duhet një dialog konstruktiv Foot Ilustruese

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë ka reaguar së fundmi në lidhje me protesatt që po zhvillohen që prej një jave në Bjellorusi. Në një deklaratë ëpr mediat OSBE-ja ka shprehur shqetësim ëpr dhunën që po bëhet ndaj protestuesve.

Po ashtu OSBE thotë se një dialog i hapur dhe konstruktiv është i nevojshëm për të gjetur një rrugëdalje në Bjellorusi. Sipas njoftimit bëhet e ditur se OSBE thotë se është e gatshme që ta mbështesë vendin sakaq shton se një ofertë zyrtare është paraqitur në qeverinë e Bjellorussisë që nga Kryetari i Zyrës së OSBE-së, Kryeministri dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Edi Rama, dhe Kryetari i ardhshëm i OSBE-së, Ministri i Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde – të takohet me qeverinë dhe përfaqësuesit e opozitës.

Njoftimi i plotë

 “Ne ritheksojmë shqetësimet tona për sjelljen e zgjedhjeve presidenciale në 9 gusht 2020, të cilat nuk mund të vëzhgohen nga Zyra e OSBE-së për Institucionet Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut, dhe përdorimi jo proporcional i forcës kundër protestuesve paqësorë, ndalimet e përhapura dhe torturat dhe keqtrajtimet e supozuara nga forcat e sigurisë. Një dialog i hapur dhe konstruktiv është i nevojshëm për të gjetur një rrugëdalje në Bjellorusi. OSBE-ja është e gatshme ta mbështesë këtë dhe të angazhohet me të gjithë aktorët e interesuar. Prandaj, një ofertë zyrtare është paraqitur në qeverinë e Bjellorusisë për një vizitë nga Kryetari i Zyrës së OSBE-së, Kryeministri dhe Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Edi Rama, dhe Kryetari i ardhshëm i OSBE-së, Ministri i Punëve të Jashtme të Suedisë, Ann Linde – të takohet me qeverinë dhe përfaqësuesit e opozitës. Kryesia e OSBE-së rithekson nevojën urgjente për pajtim të plotë me parimet dhe angazhimet e OSBE-së, përfshirë promovimin dhe mbrojtjen e lirive themelore dhe të drejtave të njeriut, dhe respektimin e sovranitetit dhe integritetit territorial. “

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në Bjellorusi po mbahen protesta masive që nga mbajtja e zgjedhjeve presidenciale më 9 gusht, për të cilat, Komisioni Zgjedhor tha se u fituan nga presidenti autoritar, Aleksandër Lukashenko. Opozita ka thënë që zgjedhjet ishin të manipuluara.

Më 16 gusht, dhjetëra mijëra demonstrues u mblodhën në Minsk në atë që u quajt tubimi më i madh në historinë e vendit.

(A.K.dosja.al)

Shto Koment