Bota

Protestat masive në Bjellorusi/ Putin mbështet Lukashenkon, i jep hua 1.5 miliard dollarë

Kremlini riafirmoi mbështetjen e tij ndaj Bjellorusisë, gjatë takimit që presidenti rus Vladimir Putin bëri ditën e djeshme me homologun e tij bjellorus Alexandër Lukashenko në Soçi.
Featured image of article: Protestat masive në Bjellorusi/ Putin mbështet Lukashenkon, i jep hua 1.5 miliard dollarë Alexandër Lukashenko dhe Vladimir Putin

RUSI- Presidenti rus, Vladimir Putin ditën e djeshme i ka dhënë Rusisë një hua prej 1.5 miliard dollarësh Bjellorusisë. Kremlini riafirmoi mbështetjen e tij ndaj Bjellorusisë, gjatë takimit që presidenti rus Vladimir Putin bëri ditën e djeshme me homologun e tij bjellorus Alexandër Lukashenko në Soçi. Ndërkohë sipas mediave të huaja ky i fundit konfirmoi që të dy vendet do të vazhdojnë stërvitjet e përbashkëta ushtarake.

Putin mbështeti iniciativën e Lukashenkos për të reformuar kushtetutën Bjelloruse, të cilën Lukashenko ka nisur, teksa po përballet me protesta masive. Putini e përshkroi iniciativën e Lukashenkos si “logjike, në kohë, të përshtatshme”.

“Unë jam i sigurt se, duke marrë parasysh përvojën tuaj politike, puna në këtë drejtim do të organizohej në nivelin më të lartë të mundshëm,” i tha Putin Lukashenko në konferencën e përbashkët për shtyp.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: DW

(A.K.dosja.al)

Shto Koment