Politike

Protestat/ Lleshaj: Kanë frikë nga Drejtësia, duan të rrëzojnë reformën me bomba molotov

Sander Lleshaj tha se opozita shpreson që me anë të bombave molotov të rrëzojë këtë reformë.

TIRANE- Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në fjalën e tij në Kuvend, ka thënë se pas protestave të opozitës, fshihet frika nga Reforma në Drejtësi. Lleshaj, tha se opozita shpreson që me anë të bombave molotov të rrëzojë këtë reformë.

“Vettingomania i ka kapur të gjithë. Ka nisur me hov të madh diskutimi për të. Kur u pa që rezultatet ishin të papritura, ka filluar një frymë-antivetting, që është shfaqur edhe tek ligji që kemi sot. Frika është se po prish raporte dhe llogari të vjetra. Panik i madh për ata që kanë llogari të hapura në këtë vend. E besoj fort se dhuna që ka shpërthyer në rrugët e vendit, s’ka për qëllim pushtetin e opozitës, por rrëzimin e Reformës në Drejtësië, duke shpresuar se do iki rreziku i saj, për të gjithë ata që janë mëkatarë në këtë vend. Do të thoja se diskutimi është një kohë e investuar, për një çështje që nuk ekziston. Nuk ekziston, pse nuk ekziston? Sepse ligji që është marrë nuk ndryshon në subtancë nga i pari. Ndryshimet janë kozmetike dhe s’prekin thelbin e ligjit të vjetër.”-tha Lleshaj.

Ditën e sotme është zhvilluar seanca plenare në Kuvend, ku në rend të ditës ka qenë interpelanca e kërkuar nga deputeti Lefter Maliqi me ministren Etilda Gjonaj, si edhe dekreti i Metës për Vettingun në Polici, dekret ky që u rrëzua nga mazhoranca socialiste.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në seancë u betuan edhe 12 deputetët e rinj të opozitës, si dhe nuk mungoi debati nga deputetët Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni që akuzuan dyshen Rama-Basha se kanë bërë marrëveshje në kurriz të shqiptarëve. Pretendimi i tyre, u mohua nga Balla dhe Spiropali.

(F.g & a.s/dosja.al)

Shto Koment