KRYESORET
Aktualitet

Protesta e vezë/ Basha: Modeli i së keqes dhe hijet e së shkuarës po na shkatërrojnë

18 Janar 2022, 13:02 Nga DOSJA
Protesta e vezë/ Basha: Modeli i së keqes dhe hijet e së

TIRANË – Vijojnë përplasjet në Partinë Demokratike. Këtë herë nga selia e saj qendrore, skena e ‘luftës’ politike Basha – Berisha është zhvendosur te Kryqëzimi i RTSH, në njërin prej lokaleve të zonës, ku Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me gra e vajza në kuadër të procesit zgjedhor të Lidhjes Demokratike të Gruas Shqiptare.

Pak para se të niste ky takim, situata ishte e tensionuar, pasi mbështetës të Berishës e pritën Bashën me pankarta në duar dhe me thirrje ‘Basha ik’. Teksa makina e kryedemokratit po afrohej drejt godinës ku do të zhvillohej takimi me gratë e Partisë Demokratike, qëllohet me vezë.

Në këtë takim Basha është shprehur se ka ardhur momenti që të shkëputemi përfundimisht nga ky model i së keqes, i cili po na shkatërron. Sipas Bashës, fatkeqësisht ky model i së keqes është akoma në krye të punëve të vendit, jo me votën e shqiptarëve, por që vazhdon dhe mbulohet edhe nga disa hijet të së shkuarës, që kemi vendosur t’i lëmë pas pikërisht sepse na kanë rikthyer 30 mos them 300 vjet mbrapa me gjuhën e urrejtjes.

Basha tha se ai e ka zgjidhur prej kohësh problemin e gjuhës së urrejtjes, që ditën e parë në politikë kur ka nisur të merret me politikë, ndërsa shtoi se vetëm një gjë nuk e shpërfillte dot, dhe ajo është gjuha e urrejtjes ndaj grave. Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se dëshiron më shumë zonja në drektimim e PD në të gjitha nivelet. Sipas Bashës, gjuha e përdorur kundër grave nga një grup njerëzisht është një ves i shëmtuar i së shkuarës. Basha nuk nguroi pa sulmuar edhe kundërshtarin e tij politik, Kryeministrin Edi Rama dhe Partinë Socialiste, që sipas tij në fokus nuk kanë gratë dhe vajzat, ndërsa shtoi se vizioni i tyre i vetëm ishte pikërisht përdorimi i grave për fasadë.

Në bashkëbisedimin me gratë mori fjalën e saj edhe Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma, e cila zbuloi se njëra nga gratë i dërgon në momentet e vështira lule dhe këngë. Por, duke treguar këtë detaj, Duma u ndërpre për një moment nga kryetari i PD, Lulzim Basha, i cili i bëri një kërkesë të pazakontë demokrates për të cilën po fliste nënkryetarja e PD, duke i thënë që t’ia niste atij ato sms të bukura. Sipas Bashës, atij i nisin mesazhe vetëm me grushte, zjarr e flakë.

Ndërkohë, pas bashkëbisedimit me gratë dhe vajzat demokrate në kuadër të procesit zgjedhor të LDGSH, Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha është pyetur nga gazetarët se nëse do të vijojë të drejtojë Partinë Demokratike edhe pse demokratët e ndjekin kudo duke protestuar kundra tij. Kësaj pyetjeje, Basha iu përgjigj me shprehjen: “syri sheh atë që do mendja”, ndërsa ka vijuar më tej komentin për aktivitetin e zhvilluar.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE: 

Berisha nxjerr videon e pritjes së Bashës në Njësinë 7:Të rinjtë i kanë dhënë reston

‘Kam qenë shtatzënë, sot erdha me bebin’/ Basha takon nënën e re: Qenka sa mbesa ime

Do e drejtoni PD edhe pse protestojnë ndaj jush? Basha: Syri sheh atë që do mendja!

FOTO/ Jozefina Topalli ndjek LIVE Bashën në ‘Facebook’

Basha: Modeli i së keqes po na shkatërron, i mbuluar nga disa hije të së shkuarës

VIDEO/ Basha u sulmua me vezë, Garo: Çfarë mbjell do të korrësh

Mbledh 5-10 njerëz/Grida Duma: Ndiej neverinë e mjerimin më të madh sot për Berishën

Basha-demokrates: M’i nis mua SMS-të me lule e këngë, më çojnë veç grushte e flakë

VD/Qëllohet me vezë makina e Bashës, njerëzit: O plehrë, kam bo burg për ty

Basha: Çfarë vizioni ka PS për gratë, përvecse i përdor për fasadë?

Jashtë protesta kundër tij/Basha me gratë:S’ka xhelozi, kryetari është i të gjithëve

Basha takim me gratë demokrate, të rinjtë e FRPD-së në protesta: Peng i Edi Ramës!

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju