Bota

Protesta kundër vrasjes së George Floyd/ Donald Trump takim urgjent me guvernatorët e shteteve

Ndërkohë sipas mediave ndërkombëtare zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë kanë filluar ‘të arrijnë’ tek disa udhëheqës afrikano amerikanë dhe ti bindin ata për një seancë dëgjimore brenda kësaj jave në lidhje me revoltat dhe dhunën që ka përfshirë vendin.
Featured image of article: Protesta kundër vrasjes së George Floyd/ Donald Trump takim urgjent me guvernatorët e shteteve Pamje nga protesta

SHBA– E teksa Amerika që pas vdekjes së George Floyd është ngritur në këmbë duke kërkuar drejtësi për deskriminimin e njerëzve me ngjyrë  Donald Trump dhe këshilltarët e tij po vazhdojnë të hartojnë strategji për t’ju përgjigjur sa më mirë trazirave në shkallë mbarëkombëtare.

Ndërkohë sipas mediave ndërkombëtare zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë kanë filluar ‘të arrijnë’ tek disa udhëheqës afrikano- amerikanë dhe ti bindin ata për një seancë dëgjimore brenda kësaj jave në lidhje me revoltat dhe dhunën që ka përfshirë vendin.

Sipas mediave presidenti  i Amerikës Donald Trump do të bëjë një  mbledhje urgjente me guvernatorët e shteteve, drejtuesit e zbatimit të ligjit dhe drejtuesit e sigurisë kombëtare , dhe kjo do të thotë që  që presidenti tashmë është  përqendruar tani për tani në çështjet e rendit dhe ligjit gjatë dhunës në mbarë vendin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Protestat për vdekjen e George Floyd janë përhapur edhe në shumë qytete të SHBA teksa Garda Kombëtare është aktivizuar në 26 shtete dhe rreth 40 qytete ku është vendosur tashmë shtetrrethimi.

Burimi: washingtonpost.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment